Betaflight GPS Rescue tryb lotu dron fpv

Betaflight GPS Rescue Mode – RTH – awaryjny powrót drona

Witajcie w kolejnym wpisie poświęconemu oprogramowaniu Betaflight.
W tym artykule zapoznamy się z trybem w Bteaflight: GPS Rescue mode, który umożliwia awaryjny powrót drona wyposażonego w moduł GPS, tzw. RTH.

Poprzednie artykuły z serii o Betaflight:

Czym jest GPS Rescue w oprogramowaniu Betaflight?

Najprościej i najbardziej skrótowo można by powiedzieć, że jest to jeden z trybów lotu, który pozwoli nam w razie jakiegokolwiek problemu z modelem – wrócić w pobliże miejsca startu.
Oczywiście pisząc problem z modelem, mam na myśli:

 • utrata wizji FPV w goglach,
 • urwanie zasięgu RC i sterowania dronem,
 • zgubienie orientacji w terenie,
 • częste i nagłe zrywanie zasięgu sterowania, bądź też wizji FPV,
 • niestabilność lotu koptera – samoistne drgania, wibracje, czy niemożliwość dłuższego utrzymania poziomu przez model,
 • i inne podobne nieprzewidziane usterki, czy awarie drona.

Abyśmy mogli w pełni korzystać z trybu GPS RESCUE w Betaflight musimy spełnić następujące warunki:

 • posiadać kontroler lotu z procesorem F4, bądź F7. Kontrolery z procesorami F3 zostały na stałe pozbawione obsługi modułów GPS w najnowszych wersjach Betaflight,
 • kontroler lotu musi mieć wgrane FW Betaflight w wersji 3.5 i wyżej,
 • multiwirnikowiec musi mieć podłączony do kontrolera lotu moduł GPS, np. Beitian BN-880, bądź Matek Systems M8Q, lub inne oraz skonfigurowany i włączony w Betaflight
 • włączoną obsługę akcelerometru w zakładce Configuration

Pełna konfiguracja oraz podłączenie modułu GPS do kontrolera lotu opisana jest w artykule:
GPS Betaflight – połączenie i konfiguracja

GPS z wbudowanym kompasem, czy bez?

Moduł GPS nie musi posiadać wbudowanego kompasu (Betaflight z niego nie skorzysta w trybie GPS Rescue), lecz jeśli nasz FC nie jest wyposażony w barometr – ten może okazać się przydatny. W przeciwnym wypadku wysokość modelu Betaflight odczyta z danych odebranych przez moduł GPS z dostępnych satelitów (podana będzie wysokość nad poziomem morza).

Ważne informacje

UWAGA! Musimy pamiętać, że tryb GPS Rescue w Betaflight nie działa tak samo, jak automatyczny powrót modeli do filmowania typu DJI. Ten tryb umożliwi nam jedynie sprowadzenie modelu w przybliżone miejsce startu modelu, po czym (w ustawionej przez nas odległości od startu) wyłączy silniki i ,,spadnie” – jeżeli nie podejmiemy innej decyzji. Model w takiej sytuacji równie dobrze może spaść na pobliski budynek, drzewo, czy nawet człowieka!!!
Opcja GPS Rescue powinna być naprawdę traktowana jako awaryjny powrót drona w przypadku zerwania linku RC, bądź FPV, ewentualnie zgubienia orientacji w terenie. Gdy tylko odzyskamy czytelny obraz PFV, bądź sterowanie – tryb powinien zostać od razu wyłączony i powinniśmy przejść do sterowania ręcznego modelem.

Zatem GPS Rescue najlepiej byłoby mieć aktywowany w chwili włączenia się trybu Failsafe. I tak też powinniśmy traktować ten specyficzny tryb lotu w Betaflight wspomagany modułem GPS.

Konfiguracja GPS Rescue w Betaflight

Wiemy, jakie korzyści i ewentualne zagrożenia może stanowić aktywacja GPS Rescue. Przejdźmy zatem do omówienia konfiguracji tego trybu.
Wszelkie ustawienia niezbędne do działania GPS Rescue będziemy wprowadzać bezpośrednio w konsoli CLI:

Betaflight CLI GPS RESCUE
Konsola CLI programu Betaflight Configurator
O konfiguracji trybu GPS Rescue przeczytamy także na stronie projektu Betaflight: https://github.com/betaflight/betaflight/wiki/GPS-rescue-mode

Wszystkie dostępne parametry trybu GPS RESCUE oraz ich obecne ustawienia zobaczymy wpisując w konsoli CLI: get gps

Betaflight cli get gps rescue
Widok konsoli CLI po wpisaniu komendy get gps

Pierwsza linia danego parametru pokazuje nam aktualne ustawienie, natomiast kolejna wszelkie dostępne do wyboru jego zakresy:

Podstawowe komendy CLI dla zmiany ustawień GPS RESCUE

Poniżej znajdziecie listę komend CLI dla zmiany parametrów GPS RESCUE:

 • set gps_rescue_min_dth=100

Minimalny dystans od domu – określa, jak daleko ma się znajdować model od ,,domu”, by uaktywnić tryb Rescue. Domyślna wartość to 100 metrów, chociaż możemy zmienić nawet na 20m. Ma to nam zapewnić bezpieczeństwo – uniemożliwić aktywację trybu, gdy np model będzie tuż nad naszą głową, czy innymi przeszkodami przy nas.

 • set gps_rescue_min_sats=6

Minimalna wymagana liczba znalezionych satelitów GPS, umożliwiająca uzbrojenie koptera. Jeżeli liczba satelitów będzie mniejsza od wprowadzonej – model nie pozwoli na uzbrojenie silników.
Na własne ryzyko – by pominąć blokadę uzbrajania – możemy wpisać wartość =0.

 • set gps_rescue_angle=40

Domyślna wartość to 30 stopni, lecz może nie wystarczyć do powrotu modelu pod silny wiatr. Dla tej opcji musimy włączyć akcelerometr w zakładce Configuriation oraz go skalibrować.

 • set gps_rescue _descen_distance=200

Parametr określa w jakiej odległości od miejsca startu dron ma przejść do procedury zniżania (a w zasadzie upadku?!), gdy sygnał RC nie zostanie odzyskany, bądź nie przejdziemy na sterowanie ręczne.

 • set gps_rescue_initial_alt=80

Wartość wyrażona w metrach – odpowiada za wysokość, na jaką model ma się wznieść i wracać w trybie RESCUE.

 • set gps_rescue_ground_speed=1000

Domyślnie ustawione na 2000cm/s, co oznacza prędkość powrotu drona w przybliżeniu ok 72Km/h. Bezpieczniej jest ustawić na połowę, co powinno dać prędkość powrotu ~36Km/h.

 • set gps_rescue_sanity_checks=RESCUE_SANITY_FS_ONLY

Parametr mający na celu zablokowanie możliwości rozbrojenia silników podczas aktywnego trybu GPS RESCUE. Czasami niektórym zdarza się przypadkowo rozbroić multiwirnikowca w czasie lotu…
Musimy jednak być świadomi, że zablokowanie rozbrajania niesie ze sobą także pewne konsekwencje. W przypadku zadziałania trybu RESCUE, gdy dodatkowo model utkwi nam na drzewie, dachu domu, itp – możemy mieć problem z wyłączeniem silników…

Dlatego niektórzy całkowicie wyłączają powyższą opcję komendą =RESCUE_SANITY_OFF. Każdy wybór niesie ze sobą pewne konsekwencje, które musimy rozważyć używając GPS RESCUE.

Mam wszystko ustawione, co dalej?

Po wprowadzeniu powyższych ustawień, a także wcześniejszej konfiguracji modułu GPS w Betaflight pozostało nam przetestować zachowanie modelu z włączoną opcją GPS RESCUE.

Do testów, a także wymuszonego przez nas awaryjnego powrotu modelu – ustawmy tryb lotu GPS RESCUE pod wybrany przez nas przełącznik w aparaturze:

GPS RESCUE mode tryb lotu z gps betaflight
Tryb lotu GPS RESCUE w zakładce Modes w Betaflight Configurator

Teraz pozostało udać się na miejsce, w którym będziemy mogli przetestować ,,Awaryjny powrót” drona. Najlepiej, by było to miejsce pozbawione budynków, drzew, ludzi – kto wie jak się model zachowa?

Odlećmy multiwirnikowcem na np. 300m., włączmy z aparatury opcję GPS RESCUE i obserwujmy w tym czasie jego zachowanie. Jeżeli model będzie leciał niestabilnie, bądź w innym kierunku niż miejsce startu – wyłączmy tryb RESCUE i sprowadźmy go sterowaniem manualnym.

Pamiętajmy: tryb GPS RESCUE w Betaflight cały czas jest w fazie beta.
Używajmy go z głową i tylko w koniecznych sytuacjach.

8 myśli o “Betaflight GPS Rescue Mode – RTH – awaryjny powrót drona”

 1. witam.
  po przejsciu tego poradnika z bn 220 i eachine wizard x220 s. mam problem. mianowicie po wlaczeniu na switchu gps rescue dron nagle pikuje w dol lub na bok. nie wiem co moze byc za przyczyna. stare opragromowanie FC? kontroler lotu barometr ma.gdzie patrzec przyczyny takiego zachowania?
  pozdro

 2. Hej, minęło sporo czasu aż zdecydowałem się na wprowadzenie w życie trybu RESCUE MODE ale zbudowałem dron do długich i dalekich lotów i siłą rzeczy zacząłem testować ten tryb. Wydaje mi się że albo w poradniku masz błąd albo coś źle robię czego nie wykluczam ale:
  „set gps_rescue_initial_alt=80
  Wartość wyrażona w metrach – odpowiada za wysokość, na jaką model ma się wznieść i wracać w trybie RESCUE.”
  Tu z moich testów wynika że wartość ta oznacza o ile metrów ma się wznieś dronik w momenciw włączenia trybu. Np. jesteśmy na 50 metrach – mamy ustawiona jak powyżej (80) dron leci na 50+80=130 metry. Jeśli tak jest i nie ma dodatkowej opcji która wyraźnie wymusza max wysokość to straszna lipa… A że poradnik cool już pisałem, mi pomógł ruszyć z tematem. Pozdro

  1. Cześć! 😉
   Poradnik wymaga aktualizacji i kolejnego testowania ustawień. Dawno nie zajmowałem się platformą do dalekich lotów i nie miałem, jak zweryfikować obecnego działania Rescue mode. Wśród ostatnich wydań Betaflight-a tryb Rescue Mode, także przeszedł drobne zmiany. W sumie to dobry czas, by odkurzyć nieco zapomniany przeze mnie model do dalszych lotów i dokonać korekty w poradniku 😉 set gps_rescue_initial_alt=[liczba] (domyślnie ustawione na 50) – powinno spowodować wzniesienie się modelu na ustawioną wysokość i rozpoczęcie powrotu. Jest jednak tutaj pewne ale – jeżeli podczas lotu wzniesiemy się na wyższą wysokość od tej zadanej przez komendę set gps_rescue_initial_alt i uruchomimy tryb GPS Rescue – wtedy model wzniesie się na tę wysokość z dokładnością +/- 15/20m , ignorując set gps_rescue_initial_alt. Jednak, czy jest tak na najnowszym wydaniu Betaflight 4.1.6 – wymaga dokładniejszego sprawdzenia 😉

   1. Dokładnie jest jak piszesz. Wartość ta oznacza na ile metrow wzniesie się dron w momencie powrotu ale jeśli podczas lotu wzniosłeś się wyżej od tej wartości wtedy dron wznosi się o 15/20 metrów więcej od najwyższej wartości zaresjestrowanej podczas lotu. Przetestowane 🙂 ale uważam że to nie najlepsze rozwiązanie. Trzeba popróbować Inav. pozdrrrrr!

  2. A jak np mam barometr w FC to zaznaczamy go aktywny czy lepiej wyłączyć i Niech łapie z satelit wysokość.?

   1. Pomiar wysokości na podstawie systemu GPS obrazowany jest w metrach Nad Poziomem Morza, co może być dla nas kłopotliwe. Po pierwsze – za mała liczba satelit = słaba dokładność danych (w tym wysokości). Drugi problem – aby uzyskać dokładną, aktualną wysokość koptera – najpierw musielibyśmy znać na jakiej wysokości w m n.p.m. startowaliśmy. Następnie od aktualnej wysokości odjąć tę startową… Zatem, osobiście polecam korzystanie z barometru wbudowanego w FC – tutaj powyższe problemy nie mają miejsca. Do tego wysokość mamy od razu wyrażoną w metrach i liczoną od 0 bezpośrednio z miejsca startu.

 3. Będę wprowadzał w życie 🙂 A powiedz mi, czy samo „rescue mode” ma jakiś failsafe?? Co w przypadku jak nagle zgubi satelity gps ?? Pozdrawiam!!!

  1. Niestety nie testowałem jeszcze takiego scenariusza. Dopóki nie rozbroimy modelu – FC będzie miał zapisane w pamięci, gdzie było miejsce startu i nawet chwilowa utrata satelit nie powinna przeszkodzić w powrocie. Gorzej, jak liczba satelit spadnie zupełnie do 0 i będzie trwała dłuższy czas – wtedy prawdopodobnie tryb RESCUE MODE się wyłączy i od razu przejdziemy do sterowania ręcznego (bądź model od razu zacznie spadać). Jednak to trzeba będzie sprawdzić, bo mogę się mylić 😉 Sam artykuł, także wymaga niewielkiej aktualizacji – od Betaflight 4.0.4 doszła jeszcze jedna komenda, która pozwala na uzbrojenie modelu przy braku satelit. W niedługim czasie postaram się nanieść dodatkowe, aktualne informacje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.