Caddx-Tarsier-4K-HD-FPV-cam-kamera-dron

Caddx Tarsier – kamera HD 4k i FPV w jednym

Rynek kamer HD i FPV w jednym wykorzystywanych do modeli latających ( w tym dronów) przeżywa pełny rozkwit. Jednym z jego owoców jest kamera Caddx Tarsier 4k HD FPV. Jeszcze do niedawna nie mieliśmy wyboru w kamerach HD FPV 2 w 1 – liderem był RunCam ze swoimi produktami o nazwie Split. Przez to także RunCam mógł windować cenami kamer Split, jak tyko chciał (brak konkurencji). Na szczecie teraz mamy do wyboru także kamery HD FPV innych firm:

Zalety kamer HD i PFV w jednym

Czasy, gdy nagrania FPV z nagrywarek DVR budziły zachwyt już dawno minęły… Kto postronny, kogo nie interesuje latanie FPV – będzie chciał obejrzeć nagranie wideo pełne pasków, śniegu i innych zakłóceń? Pytanie raczej retoryczne 😉 Dlatego zaczęto montować na wszelkiego typu modele latające kamery sportowe nagrywające materiał w jakości HD. Jednak sama kamera często waży ~ 90 gramów… Odbija się to na krótszym czasie lotu oraz znacznie gorszej kontroli modelu. Dodatkowa masa w dronach wyścigowych, czy do freestyle czyni model bardziej ospałym. A wszelkie większe wychylenia drążka gazu, by ożywić lot quadcoptera – zwiększają pobór prądu silników…

O kamerach sportowych, z których sam korzystam przeczytasz w artykule:

Xiaomi YI vs SJCAM SJ5000X Elite – porównanie

Odpowiedzią na niedogodności płynące z dodatkowych kamer sportowych miały zniwelować kamery HD i FPV w jednym.

W tym przypadku, kamera służy jednocześnie do rejestrowania obrazu FPV i zapisu wideo w jakości HD na kartę pamięci. Urządzenie składa się z obiektywu-kamery montowanej na przodzie ramy (jak zwykła kamera PFV) oraz płyty głównej montowanej w pobliżu kontrolera lotu. Kamera z płytą główną połączona jest przy pomocy kabli, bądź taśm flex z nadrukowanymi ścieżkami. Takie połączenie elementów pozwala na uzyskanie ok 20 g łącznej masy zestawu kamery HD i FPV w jednym. Różnica ~ 70 gramów robi ogromną różnicę w charakterystyce lotu modelu. Przy zastosowaniu kamery 2 w 1 – raczej nie poczujemy, dodatkowych kilkunastu gramów.

A więc mamy rozwiązanie idealne? No niezupełnie…

A minusy kamer HD FPV w jednym?

Niestety nie są to urządzenia pozbawione wad. Główną wadą jest gorsza jakość obrazu FPV, niż w przypadku standardowych kamer służących wyłącznie jako kamery FPV (widać dużą gradację obrazu i jego ,,pikselizację” – duża kompresja).

Dodatkowo bardzo często takie kamery obarczone są typowymi bolączkami matryc CMOS: wysoką czułością na wibracje i drgania objawiające się efektem Jello.

Drugim minusem jest widoczna praca śmigieł (czasami także silników) w kadrze, co w nieznacznym stopniu psuje efekt ujęć.
W niektórych przypadkach – na nagraniach występuje efekt rybiego oka – jednak to najczęściej można poprawić dzięki zmianie ustawień kamery.

Co kamera Caddx Tarsier ma do zaoferowania?

Kamera Caddx Tarsier 4k HD FPV – nowy trend?

 • Rozdzielczość HD 1080P z dwoma obiektywami – obiektyw 4K F2.8 i obiektyw FPV 1200TVL
 • Dwa mikrofony, które nagrywają dźwięk oddzielnie w różnych trybach – HD i FPV.
 • Obsługa transmisji wideo za pośrednictwem sygnału WiFi, obraz na żywo może być odbierany przez aplikację na smartfonie.
 • Nagrywanie FPV DVR, nagrywanie HD,
 • Obsługa kart U3 SD.
 • Opcja wyświetlania oddzielnego OSD
 • Funkcja regulacji parametrów przez aplikację na smartfonie.
 • Obsługa zmiany ustawień za pośrednictwem kontrolera lotu
 • Funkcja Anti-Shake zapewniająca stabilną fotografię podczas przelotów i ew. drgań/wibracji.

Poniżej specyfikacja techniczna ze strony producenta Caddx:

Caddx Tarsier specs hd fpv cam kamera

Najbardziej przełomowe jest jednak zastosowanie dwóch obiektywów:

Caddx Tarsier camera HD FPV 4k kamera
Caddx Tarsier HD FPV kamera cam fpv 4k
 • pierwszy do rejestrowania obrazu FPV,
 • drugi do nagrań HD – w tym 4K (czego inne kamery tego typu jeszcze nie mają).

Ma to nam zapewnić o wiele lepszy obraz FPV, niż dotychczas oferowany z konkurencyjnych kamer HD i FPV w jednym.

Jak jest w rzeczywistości?

Tester i recenzent Albert Kim otrzymał jako pierwszy Kamerę Caddx Tarsier w wersji Beta – dostępną tylko jako Pre-Order. Oznacza to, że oficjalnie dostępne wersje powinny już zostać pozbawione wykrytych wad w wersji Beta- testowej.
Jak się okazało – kamera posiada w sobie dwie matryce CMOS zamknięte w jednej obudowie o wysokości 20mm i szerokości 19mm:

 • do podglądu FPV – matryca o formacie obrazu 16:9,
 • dla nagrań HD / 4K matryca w formacie 4:3.

Propozycja od Caddx daje bardzo dobrą jakość nagrań FULL HD oraz dobrą 4k. Jakość obrazu FPV jest także znacznie lepsza, niż w przypadku konkurencyjnych kamer FPV i HD w jednym.
Ciekawe, jak ocenią Caddx Tarsier inni recenzenci, czy właściwi jej użytkownicy…

Niestety już teraz widzę kilka minusów Caddx Tarsier:

 • brak wyboru opcji z rozstawem otworów montażowych PCB – dostępna tylko w rozmiarze 20x20mm. A co z posiadaczami ram z otworami montażowymi 30.5×30.5mm?
 • na płytę główną składają się dwie płyty PCB – jedna nad drugą. Ramy z rozstawem 20x20mm i tak zazwyczaj mają niewiele miejsca w środku… A tutaj jeszcze trzeba je zarezerwować dla dwóch zespolonych ze sobą płyt.
 • kable połączeniowe kamery HD/FPV z płytą główną w formie taśmy. Dużo użytkowników Runcam Split 2S, gdzie już występowało takie rozwiązanie – prędzej, czy później po którymś z upadków uszkadzali taką taśmę.

Miejmy nadzieję, że producent rozważy poprawienie powyższych niedogodności w kolejnych wersjach urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 − = 41