DJI DIGITAL FPV SYSTEM AIR UNIT 5.8GHz dron cyfrowe FPV DJI

DJI digital FPV system – cyfrowy obraz FPV w dronach wyścigowych?

DJI digital FPV System to rynkowa nowość, która ostatnio pojawia się dosłownie wszędzie oraz wprowadza zupełnie inne spojrzenie na loty FPV w świecie dronów. Firma DJI – kojarzona dotąd z produkcji dronów do filmowania (najczęściej komercyjnie) z powietrza (modele PHANTOM, MAVIC) – chce wkroczyć również na rynek dronów wyścigowych i freestyle.

Co to jest DJI DIGITAL FPV SYSTEM?

Tłumacząc najprościej jest to system cyfrowego przesyłania obrazu FPV (ang. Firs Person View – widok pierwszej osoby) opracowany przez chińską firmę DJI. Wiele osób pewnie się zastanawia, co w tym systemie innowacyjnego. Przecież wspomniane wyżej modele PHANTOM, MAVIC, itd. także przesyłają obraz z wbudowanej kamery drogą cyfrową?

dji digital fpv air unit 5.8 w dronie wyścigowym

Innowacja polega na znacznym zredukowaniu opóźnień w cyfrowej transmisji obrazu FPV oraz jego transmisji w jakości HD do gogli FPV. Rozwiązanie firmy DJI ma dorównywać opóźnieniom transmisji w systemie analogowym. O ile przy wolnych, widokowych przelotach opóźnienia nie mają aż tak dużego znaczenia, tak przy szybkich przelotach dronem wyścigowym odgrywają bardzo ważną rolę. Dlatego piloci dronów wyścigowych i Freestyl-owcy cały czas korzystają z analogowej transmisji obrazu FPV (dotąd najniższe możliwe opóźnienia przy zachowaniu w miarę dobrej jakości obrazu). Rozwiązanie DJI DIGITAL FPV ma zapewnić opóźnienia w transmisji obrazu FPV bliskie systemu analogowego (28 ms wg producenta) i to przy jakości HD (720p 120 klatek/s).

Z czego składa się DJI DIGITAL FPV SYSTEM?

Obecnie w skład cyfrowego systemu FPV od DJI wchodzą:

 • aparatura RC o kształtach bardzo zbliżonych do tych, które są w zestawie z dronami z serii DJI Phantom, czy Inspire:
DJI DIGITAL FPV SYSTEM 5.8GHz aparatura nadajnik DJI
 • gogle FPV, które wyglądem nawiązują wyglądem klimaty z filmów s-fi typu Gwiezdne Wojny:
DJI DIGITAL FPV gogle 5.8GHz
 • kamera zintegrowana z nadajnikiem FPV – tzw. DJI FPV Air Unit:
DJI DIGITAL FPV AIR UNIT 5.8GHz
 • anteny: 2 podłączone do DJI FPV AIR Unit oraz 4 montowane w goglach FPV:
DJI cyfrowe FPV - anteny

W Internecie pojawiają się także doniesienia o planach produkcji kompletnych dronów wyścigowych spod loga DJI wraz z cyfrowym systemem FPV.. Jednak sam chiński producent dronów, jak do tej pory w żaden sposób się do tego nie odniósł…

Już teraz możemy zobaczyć innowatorskie rozwiązanie DJI w znanych chińskich sklepach, np Banggood pod tym linkiem, bądź samego producenta (klik). I teraz po zobaczeniu ceny pewnie wielu z Was dostanie szoku… Tak, DJI jest znana z produktów o wysokiej jakości i niezawodności, ale także często z niebotycznych kosztów zakupu jej produktów. Kolejnym minusem jest zamkniętość systemu DJI. Tak, więc naprawa któregoś z urządzeń cyfrowego FPV będzie wymagała wizyty w punkcie, bądź wysyłki do serwisu DJI. A to u DJI jest kosztowną sprawą i z pewnością znacznie odchudzi nasz portfel.

Montaż cyfrowego systemu FPV od DJI w dronie

Konfiguracja oraz montaż nowatorskiego rozwiązania DJI jest w zasadzie bardzo prosta. Kamerę połączoną za pośrednictwem oplotu kabli z urządzeniem DJI AIR UNIT montujemy wewnątrz ramy drona. O ile kamera nie powinna przysporzyć większych trudności (wymiary zbliżone do kamer micro FPV 20x20m), tak sama jednostka AIR UNIT już może. Przyjrzyjmy się teraz samej jednostce:

DJI AIR UNIT 5.8GHz

Od razu widać, że do jej montażu będziemy potrzebować dużo wolnej przestrzeni wewnątrz ramy. O ile większość ram dronów >5 cali spokojnie pomieści dodatkowe urządzenie DJI, tak ramy <4 już niekoniecznie.

DJI AIR UNIT jest niezbędną częścią cyfrowego systemu FPV od DJI. Pełni takie funkcje, jak:

 • odbiór obrazu ze zintegrowanej kamery,
 • przesyłanie cyfrowego obrazu z kamery do gogli FPV w jakości HD (720P 120 klatek/s),
 • nagrywanie obrazu z kamery na kartę pamięci w jakości Full HD (1080p 60klatek/s),
 • odbiór sygnału RC z aparatury oraz przekazywanie go do kontrolera lotu.

DJI AIR UNIT jest w pełni kompatybilna z kontrolerami lotu działającymi pod kontrolą oprogramowania Betaflight, co tworzy cały system bardzo uniwersalnym dla większości pilotów FPV.

Oprócz kamery i AIR UNIT konieczny będzie także przemyślany montaż dwóch anten odbiorczo-nadawczych w ramie drona, które również stanowią integralną część DJI AIR UNIT.

Kilka słów o goglach FPV i aparaturze RC…

Oprócz nietuzinkowego wyglądu gogli, trzeba przyznać, że sprawiają wrażenie ogromnych i ciężkich. Jednak wg danych producenta – waga gogli to 400g, a więc typowa dla analogowych gogli FPv typu box, np. EACHINE EV800D. Na uwagę zasługuje fakt możliwości zakładania gogli razem z okularami korekcyjnymi oraz regulacji dioptrii wbudowanych soczewek:

gogle FPV DJI digital

Zasilanie gogli odbywa się poprzez poprowadzony na zewnątrz kabel z gniazdem XT60 – akceptują zasilanie z baterii LiPo 4S.

Ciekawostką jest także aparatura RC, która oprócz drążków gazu/yaw i pitch/roll zawiera dodatkowo cztery konfigurowalne w Betaflight przełączniki:

Do tego wg specyfikacji producenta – opóźnienia w sterowaniu RC mają wynosić 7ms. Dla porównania – większość tradycyjnych systemów RC zawiera opóźnienia rzędu 14-28ms. Zatem sterowanie modelem powinno być jeszcze szybsze i płynniejsze, niż w standardowych systemach RC.

Testy i ograniczenia nowatorskiego systemu DJI

Pierwsze wersje cyfrowego systemu FPV zostały już przetestowane przez większość znanych, światowych testerów. Najbardziej warte uwagi wydają mi się trzy poniższe filmy (niestety w języku angielskim):

 • pierwszy zawierający porównanie i wrażenia z latania dronem ze standardowym analogowym systemem FPV oraz modułem TBS CROSSFIRE vs dron wyposażony w system od DJI:
 • drugi przedstawia podobne zestawienie, lecz bardziej w technicznym aspekcie:
 • i trzeci, jako podsumowanie dwóch powyższych:

Na chwilę obecną rozwiązanie DJI ma tylu zwolenników, co przeciwników, a wszystko za sprawą sumy takich czynników, jak:

 • ogromne koszty zakupu i naprawy (koszt zestawu – ok 3,800 zł),
 • zamkniętość systemu i brak możliwości własnych napraw / modyfikacji,
 • zbyt duże wymiary jednostki DJI FPV AIR UNIT (ciężko zmieścić w ramie dronów poniżej 5-cali, a nawet i samych 5 cali),
 • tylko 8 kanałów do wyboru – co w przypadku większej liczby pilotów dronów, np zawody?
 • ograniczenie dla mieszkańców Europy do zasięgu maks 700m (dla krajów spoza Europy – do 4 km),
 • nagrywanie obrazu w maksymalnej jakości do Full HD (1080p 60kl/s),
 • wymiary i waga gogli FPV,
 • kwestia postronnych widzów, którzy nie mieliby możliwości obejrzenia na bieżąco lotu FPV – nad tym DJI już pracuje.

Pozostało nam czekać na dalsze ulepszenia i usprawnienia systemu DJI DIGITAL FPV. Gdyby jeszcze tylko cena produktu od DJI była bardziej ,,przyziemna”…

1 myśl o “DJI digital FPV system – cyfrowy obraz FPV w dronach wyścigowych?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *