Recenzja dron eachine e013 plus mini dron dla początkujących

EACHINE E013 PLUS – recenzja mini drona z kamerą FPV

W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam recenzję mini drona FPV: EACHINE E013 PLUS. Jest to niewielki model drona wyposażony w kamerę i nadajnik wideo, oparty na silnikach szczotkowych.
Model Eachine E013 PLUS jest propozycją dla osób zaczynających przygodę z dronami, jak również dla bardziej zaawansowanych pilotów FPV.
Czego możemy się spodziewać po tym mini dronie FPV od firmy Eachine?
Czy jest to dobry mini dron do nauki latania?
Zobaczymy! 😉

Model do testów i recenzji dostarczył sklep Banggood – za co serdecznie dziękuję! 😉

Dostępne wersje

Dron Eachine E013 Plus dostępny jest w sklepie Banggood.com w dwóch wersjach kolorystycznych:

 • białej:
Dron Eachine E013 PLUS White biały
Mini dron FPV – EACHINE E013 PLUS w wersji białej
 • i czerwonej:
Dron Eachine E013 PLUS Red czerwony
Mini dron FPV – EACHINE E013 PLUS w wersji czerwonej

Do tego możemy wybrać zestaw:

 • z goglami FPV EACHINE VR006, bądź bez nich:
Eachine VR006 gogle fpv
Gogle FPV Eachine VR006
 • zawierający jedną, dwie, lub trzy baterie LiPo 1 S 500mAH 40C.

Najtańszą opcją jest wybór samego mini drona FPV wraz z jedną baterią LiPo (koszt ok. ~170zł) (LINK TUTAJ). Natomiast wersja z trzema bateriami LiPo dla modelu wraz z goglami FPV to opcja najdroższa, kosztująca blisko ~ 300zł (LINK TUTAJ).

Ostatnia opcja pozwoli nam praktycznie zacząć naukę latania dronem FPV ,,od zera” i to przy wszystkich niezbędnych akcesoriach. Jeśli jednak już posiadamy gogle FPV, możemy wybrać opcję pomijającą oferowane gogle do zestawu. Od razu mogę powiedzieć, że jedna bateria w zestawie nie będzie dla nas opcją satysfakcjonującą – kilka minut lotu i ładowanie baterii ponad 40 minut… Dlatego za niezbędne minimum uważam wersję zawierającą 2 baterie w zestawie, a najlepszą 3.
Otrzymana przeze mnie wersja Eachine E013 PLUS nie zawiera gogli FPV, ale za to w jej skład wchodzą dwie baterie LiPo 1S 500mAH (dostępna w sklepie Banggood pod TYM linkiem).

Opakowanie

Dron EACHINE E013 PLUS przybył do mnie w niedużym, kolorowym, kartonowym pudełku. Mimo wielu tysięcy kilometrów, jaką przebyła paczka z dronem (z Chin do Polski) – opakowanie, prócz kilku drobnych rys i wgnieceń – nie doznało większych uszkodzeń:

Dron Eachine E013 PLUS - box przód


Już same malunki na nim zdradzają, co kryje się w jego środku. Na górze producent zamieścił zdjęcia dwóch modeli EACHINE E013 PLUS (czerwonego i białego) na tle ,,kosmicznej” przestrzeni, logo oraz nazwę samego modelu. Natomiast na pozostałych bokach znajdziemy informacje o funkcjach modelu i dane techniczne:

Dron Eachine E013 PLUS - box bok
Dron Eachine E013 PLUS - box spód

Szata graficzna całego opakowania jest prosta i spójna, ale także przyciągająca uwagę i to nie tylko osób zainteresowanych nauką latania dronem. W tym także dzieci – młodsze i o wiele ,,starsze” 😉 Takie jest właśnie przeznaczenie mini drona Eachine E013 Plus.
Producent określa minimalny wiek dziecka dla tego drona na 14 lat, lecz jest on tak skonstruowany, że nawet młodsi sobie z nim poradzą. Oczywiście pod szczególnym nadzorem rodzica… 😉

Pudełko z zawartością całego zestawu okrywa wysuwana kartonowa nakładka z wcześniej opisanym motywem graficznym:

Zawartość pudełka

Tuż po otworzeniu kartonowego pudełka naszym oczom ukaże się niewielka instrukcja obsługi, znajdująca się na plastikowej wytłoczce:

Opakowanie z dronem EACHINE E013 PLUS

Instrukcja obsługi napisana jest lakonicznym językiem angielskim i niewielkimi obrazkami instruktażowymi. O ile dorosły użytkownik będzie w stanie zrozumieć taką instrukcję, to już dziecko może mieć spore trudności:

instrukcja obsługi dron Eachine E013 PLUS

Obrazki mogłyby być chociaż minimalnie większe i bardziej wyraziste…

Plastikowa wytłoczka zawiera natomiast model mini drona FPV.
Całość dodatkowo okrywa kolejna plastikowa, przezroczysta wytłoczka. Takie rozwiązanie ma chronić model przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami podczas transportu:

Eachine e013 plus - jeszcze w opakowaniu - in box

W plastikowej wytłoczce oprócz modelu Eachine E013 PLUS znajduje się także aparatura do zdalnego sterowania oraz plastikowy uchwyt, który możemy na niej zamontować. W zamyśle producenta – uchwyt ma nam posłużyć do montażu ekranu z odbiornikiem FPV na aparaturze. Jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj gogle FPV zakładane na głowę, nawet te oferowane do zestawu – Eachine VR006.
Sam nadajnik RC wyglądem przypomina konsolowe pady do gry i nie budzi żadnych zastrzeżeń. Leży pewnie i wygodnie w dłoni, a gumowany jego spód uchroni przed wyślizgiwaniem się z rąk (przydatne w upalne dni):

mini dron Eachine E013 PLUS wraz z nadajnikiem RC + transmitter
nadajnik RC transmitter eachine e013 plus

Wyjmując z kartonu plastikowe wytłoczki znajdziemy pozostałą zawartość zestawu:

eachine e013 plus box content zawartość
 • 4x zapasowe śmigła czterołopatkowe, przezroczyste – 2CW, 2CCW, 40mm,
 • ładowarkę baterii LiPo 1S, z gniazdem USB,
 • śrubokręt,
 • *+ ew. dodatkowe baterie LiPo, jeżeli wybraliśmy zestaw z 2, bądź 3-ma bateriami LiPo do drona.

UWAGA!

Niestety producent nie dołącza do zestawu baterii AAA, które są niezbędne do uruchomienia aparatury RC / pilota. W tym przypadku będziemy musieli sami zakupić 4szt. baterii typu AAA. Na szczęście takie baterie kupimy praktycznie w każdym pobliskim sklepie.

Budowa drona EACHINE E013 PLUS

Mini dron FPV od Eachine jest w całości wykonany z elastycznego plastiku. Ma to zapewnić większą wytrzymałość kadłubka na wszelkie upadki i spotkania z przeszkodami. Sama stylistyka modelu E013 Plus nawiązuje wyglądem do bolidów formuły F1. Otrzymujemy zatem dron mieszczący się na dłoni, o wyglądzie wyścigowego statku kosmicznego i wadze 35 gramów (bez baterii):

Eachine E013 PLUS weight waga

Natomiast gotowy do lotu (z baterią) EACHINE E013 PLUS waży:

Eachine E013 PLUS waga weight with battery

Jego długość jest równa: 106mm

eachine e013 plus dimension 01

Szerokość natomiast wynosi: 103mm

eachine e013 plus dimension 02


Wyróżnikiem tego modelu na tle ,,zwykłych” i tańszych mini szczotkowców jest posiadanie dodatkowo kamery FPV i nadajnika wideo. O ile kamera rzuca się od razu w oczy na przodzie modelu, tak nadajnik wideo został ukryty wewnątrz plastikowego kadłubka. Jedynie wystający kawałek aktywnej części anteny 5.8 GHz zdradza, że w środku znajduje się także nadajnik wideo:

Eachine e013 plus dron FPV dla początkujących

Antena odbiornika RC została natomiast całkowicie schowana w kadłubku modelu – tą zobaczymy dopiero po zdemontowaniu górnej, plastikowej pokrywy. Aby dotrzeć do środka elektroniki E013 PLUS musimy najpierw wykręcić 2 śrubki z przodu górnej pokrywy. Następnie całą pokrywę musimy delikatnie wypiąć z zaczepów kadłubka. Wnętrze modelu ujrzycie na poniższym zdjęciu:

Eachine E013 plus - inside pcb środek

Widoczne są dwie płyty PCB:

 • najdłuższa, niebieska – kontroler lotu wraz z zintegrowanymi, tranzystorowymi mostkami H, które odpowiadają za pracę silników silników.
 • niewielka, czarna – nadajnik wideo (VTX) 5.8GHz 25mW/0.1mW.

A także kamera FPV CMOS 1000TVL, umieszczona w plastikowym uchwycie / ramce:

eachine e013 plus widok z boku
nadajnik VTX 25mW z kamerą cmos z modelu eachine e013 plus

Zdjęcie górnej pokrywy kadłubka przyda się nam w chwili konfiguracji nadajnika wideo w dronie, o czym będzie w dalszej części recenzji. Jednostką napędową tego modelu są silniki szczotkowe 0820, kręcące 4-płatowymi śmigłami o średnicy 40mm.

Wysokość silnika – 20mm
Eachine e013 plus motor dimension silnik 0820
Średnica silnika – 8mm
Średnica wału silnika szczotkowego 0820 – 1mm
Średnica śmigła drona Eachine E013 Plus – 40mm

Jak do tej pory – w sklepie Banggood brakuje zamiennych silników dedykowanych dla tego multiwirnikowca, co mam nadzieję, niedługo ulegnie zmianie.
Natomiast śmigła powinny pasować od modelu Mobula7 (link).
Model zasilany jest z baterii LiPo 1S o pojemności 500mAH i ładunku 40C.

Podstawowa obsługa modelu

Obsługa modelu jest bardzo intuicyjna i nie powinna przysparzać problemów nawet początkującym pilotom dronów.

Przed pierwszym użyciem drona, najpierw musimy wykonać kilka niezbędnych czynności:

 1. Montaż baterii do nadajnika / aparatury RC;
 2. Naładowanie do pełna baterii LiPo dołączoną ładowarką;
 3. Zbindowanie modelu – konieczne przy każdym nowym podłączeniu baterii do modelu, bądź włączeniu nadajnika RC
 4. Jeżeli będziemy latać w oparciu o obraz z kamery FPV – konfiguracja odpowiedniego kanału w nadajniku wideo wewnątrz modelu.
 5. Kalibracja żyroskopu / akcelerometru
 6. *Opcjonalnie – montaż dołączonego uchwytu do nadajnika RC / aparatury, pozwalającego na zamontowanie odbiornika FPV

Montaż baterii w nadajniku RC

Nadajnik RC wymaga zasilania z 4 sztuk baterii AAA. Aby je zamontować musimy najpierw wykręcić po jednej śrubce dla każdej z dolnej części rękojeści:

transmitter eachine e013 plus baterie w nadajniku RC

Następnie w wyznaczonych miejscach lekko przycisnąć na plastikowe zatrzaski pokryw na baterie i wyciągnąć same pokrywy.

Ładowanie baterii LiPo

Baterie LiPo naładujemy bezproblemowo dołączoną do zestawu ładowarką.

Jednak nie polecam, a wręcz odradzam ładowania baterii z gniazda USB laptopa, czy komputera PC. Wydajność prądowa komputerowych gniazd USB wynosi ok ~ 500mAH, zatem baterię LiPo 1S 500mAH ładowalibyśmy ok 1 godzinę. Może nawet dłużej… Do tego obciążanie gniazd USB komputerów maksymalnym dostępnym prądem – może w skrajnych przypadkach trwale uszkodzić elektronikę komputera.

Dlatego zalecam stosowanie zewnętrznych ładowarek USB, podłączanych do gniazdek 230V. Najlepiej by były to ładowarki o maksymalnym prądzie ładowania wynoszącym ~2A i napięciu równym 5V.

Stan pracy ładowarki określa wbudowana w nią czerwona dioda LED:

eachine e013 plus - ładowanie baterii LiPo
 • stałe świecenie na czerwono oznacza ładowanie baterii,
 • cykliczne miganie diody oznacza pełne naładowanie baterii LiPo.

Czas ładowania całkowicie rozładowanej baterii baterii dołączonych do zestawu wynosi ok 40 minut.

Po naładowaniu baterii powinniśmy odczekać jeszcze kilka minut, zanim będziemy ją używać. Pozwoli to na jej schłodzenie i unormowanie napięcia, a także przedłuży żywotność.

UWAGA!
Nie ładujmy baterii od razu po zakończonym locie. Pozwólmy baterii ,,odpocząć” i się schłodzić. To także wpłynie na dłuższą żywotność ogniw LiPo.

Bindowanie modelu z aparaturą / nadajnikiem RC

Każde ponowne włączenie nadajnika RC, czy samego modelu wymaga ponownego procesu bindowania drona (przypisania drona do aparatury).

Proces bindowania wygląda następująco:

 1. Włączamy aparaturę
 2. Podłączamy baterię LiPo do modelu
 3. Ustawiamy drążek gazu (lewy) maksymalnie w dół, następnie szybko w maksymalnie górę i znów w dół.
 4. Miganie czerwonych diod LED z boku modelu powinno zamienić się na świecenie ciągłym, czerwonym światłem.

Włącznik aparatury znajduje się w górnej, części nadajnika RC.
Po włączeniu nadajnika, powinny świecić dwie niebieskie diody LED, przy czym jedna z nich będzie migać. Miganie ustąpi po wykoniau procesu bindowania modelu z nadajnikiem:

eachine e013 plus ready to fly gotowy do lotu

Drążek gazu służy także do obracania modelu wokół własnej osi.

Prawy drążek służy do manewrowania modelem na boki: prawo/lewo oraz przód/tył.

Konfiguracja nadajnika wideo w E013 PLUS

Do ustawienia właściwego kanału nadawania z nadajnika wideo najlepiej jest zdemontować górną pokrywę kadłubka. Dzięki temu będziemy na bieżąco widzieli, jaki aktualnie kanał mamy ustawiony w nadajniku wideo.
Pomogą nam w tym kolorowe diody LED wbudowane w nadajnik. Sposób ich świecenia przedstawia aktualnie ustawiony Band (A,B,E, lub F) i numer kanału (od 1 do 6):

nadajnik FPV VTX eachine e013 plus

Zmiany kanału dokonamy z poziomu nadajnika RC, naciskając krótko przycisk B+, natomiast do zmiany numeru kanału służy przycisk C+:

nadajnik eachine e013 plus

Odszukanie aktualnie ustawionego kanału w nadajniku wideo ułatwi nam odbiornik FPV / gogle FPV z funkcją automatycznego znajdywania kanału.
Taką opcję posiada obecnie większość gogli i odbiorników FPV dostępnych na rynku, w tym także EACHINE VR006 (do wyboru w zestawie z EACHINE E013 PLUS).
Jeżeli nie planujemy korzystać z podglądu FPV – możemy także zredukować moc nadajnika wideo do poziomu 0.1mW przy pomocy przycisku pod spodem modelu:

eachine e013 plus - switch off vtx 0.1mW

Kalibracja żyroskopu

Przed pierwszym lotem, bądź po poważniejszym upadku dobrze jest wykonać także kalibrację żyroskopu znajdującego się wewnątrz modelu.
Dzięki tej operacji kopter powinien utrzymywać (przez krótki czas) stały poziom po puszczeniu drążków w nadajniku RC. Kalibrację wykonujemy przy włączonym i zbindowanym dronie, na płaskiej i poziomej powierzchni. Do jej wykonania musimy przesunąć jednocześnie obydwa drążki maksymalnie w dół i w prawo i pozostać kilka sekund w takiej pozycji. O pomyślnej wykonanej kalibracji poinformują nas czerwony diody LED z boku modelu: zaczną szybko migać, po czym znów będą świecić ciągłym światłem. Jeżeli mimo kalibracji żyroskopu – dron nadal ucieka wyraźnie w którąś stronę – musimy wytrymować któryś z drążków.

Pozostałe przyciski w nadajniku RC

Pozostało zapoznać się nam z funkcjami pozostałych przycisków w nadajniku RC:

 • R – przycisk uzbrajający (odbezpieczający) silniki. Po jego naciśnięciu model zostanie uzbrojony (włączą się silniki) i gotowy do lotu.
  Jego ponowne naciśnięcie spowoduje rozbrojenie modelu – silniki zostaną wyłączone. Przycisk R służy także do aktywacji trybu ,,anti-turtle” – czyli przewrotkę drona leżącego ,,do góry nogami” do pozycji umożliwiającej dalszy lot.
 • Mode – zmienia na jeden spośród 3 dostępnych trybów lotu: stabilizowany, stabilizowany z możliwością wykonywania beczek oraz bez stabilizacji – acro.
 • Strzałki znajdujące się po obu stronach nadajnika służą natomiast do trymowania drążków. W skrócie – ustawienia wyjściowej pozycji drążków, umożliwiającej stabilny (chwilowy) zawis modelu. Oczywiście przy takiej wielkości koptera nie spodziewajmy się idealnego zawisu w miejscu – jest to niemożliwe w tym przypadku 😉
  Trymowanie, czyli korygowanie wartości danej osi drążka, by model przestał ,,uciekać” w danym kierunku. Przykładowo – gdy dron uciekam nam wyraźnie w prawo – musimy odjąć wartość drążka odpowiadającego za przechył w prawo – osi pitch. Ewentualnie dodać wartość dla kierunku lewego – osi pitch.

Wrażenia z latania mini dronem

Mimo niewielkich wymiarów drona z silnikami szczotkowymi, który dodatkowo ma zamontowaną kamerę FPV i nadajnik wideo 5.8GHz – muszę przyznać, że model lata bardzo żwawo. Oczywiście dołączony nadajnik RC nie jest tak precyzyjny, jak chociażby ,,prawdzie” aparatury pokroju FRSKY TARANIS QX7, czy nawet tańszy FLYSKY FS-I6.

Recenzję aparatury FLYSKY FS-I6 przeczytasz w tym artykule, natomiast o FRSKY TARANIS QX7 tutaj.

Model zaczyna unosić się od ok. połowy wychylenia drążka gazu. Do tego, po puszczeniu drążka gazu dron wykonuje niewielkie ruchy dół-góra (kilka, kilkanaście centymetrów). Jednak nie uznałbym tego za wadę – dzięki temu nabierzemy wprawy w korygowaniu drążka gazu już przy ,,poważniejszym modelu”. Zatem już od początku będziemy mogli nauczyć się tak operować gazem, by model utrzymywał stałą wysokość. Jednak nawet bez próbowania ciągłej korekcji wysokości model utrzymuje się w powietrzu dosyć stabilnie i pewnie.

Do wyboru mamy 3 tryby lotu, lecz mi osobiście najlepiej i najprzyjemniej latało się w trybie drugim. Tryb drugi to analogia do trybu horizon w Betaflight. Tryb 3 (Acro) dla mnie jest za bardzo nerwowy, a co dopiero dla początkującego pilota 😉 Im wyższy tryb lotu ustawimy, tym dron agresywniej i szybciej będzie reagował na wszelkie nasze ruchy drążkami.

Latanie VLOS

Loty w zasięgu wzroku tym modelem nie nie różnią się zbytnio od znacznie większych modeli szczotkowych pokroju SYMY X5. Model w mojej ocenie lata całkiem przyjemnie (jeżeli już przyzwyczaimy się do ciągłego kontrolowania wychyłu drążka gazu). Jednak ze względu na jego niewielkie gabaryty – najlepiej sprawdzi się w domu, garażu, czy niewielkim parku.
Na większych obszarach istnieje duże ryzyko, że szybko stracimy orientację i zgubimy drona gdzieś w trawie, czy krzakach. A takie ,,maleństwo” będzie ciężko odnaleźć… W zasadzie latanie tym modelem jest bardzo intuicyjne i bez problemu poradzą sobie z nim nawet dzieci. Dodatkowo osłony wokół śmigieł (tzw. ,,tunele”) chronią śmigła przed ich zniszczeniem przy spotkaniu z przeszkodą, a także uchronią palce ciekawskich najmłodszych.

Nawet początkujący powinni sobie poradzić z pilotażem E013 PLUS w zasięgu wzroku (w końcu do nich w szczególności jest kierowany ten model). Natomiast bardziej zaawansowani piloci z pewnością docenią możliwość latania tym dronem dosłownie wszędzie, gdy pogoda za oknem nie jest najlepsza. Maksymalny czas lotu wyniósł u mnie 5 minut, przy czym już po 4 minucie dron wyraźnie tracił moc. Zatem dla bezpieczeństwa i przedłużenia żywotności baterii najlepiej przyjąć 4 minuty ciągłego lotu.
Niskie napięcie baterii sygnalizowane jest przez boczne, czerwone diody LED w kadłubku – zaczynają migać:

Eachine E013 plus red LED
Eachine E013 plus i jego czerwone diody LED umieszczone po bokach modelu

Po locie w ogrodzie w temperaturze powietrza 30 stopni C – bateria w dronie była wyraźnie ciepła, tak samo silniki.

Loty BVLOS

Latanie przy pomocy obrazu widzianego z kamerki pokładowej w E013 PLUS także nie budzi specjalnych zastrzeżeń. Wg danych producenta: zastosowano tutaj kamerę z matrycą CMOS 1000TVL o kącie widzenia równym 120 stopni i formacie NTSC. Jeżeli już mam się ,,przyczepić” – obraz z tej mikro kamerki jest troszkę mniej wyrazisty i bardziej ,,poszarpany” niż w przypadku ,,rasowych” kamer FPV, np. Foxeer Falkor. Jest to jednak typowe dla wszystkich mikrusów – w końcu małe wymiary i siła nośna modelu zmusza do pewnych ustępstw. Wszystko musi być małe i lekkie, by niewielkie silniki szczotkowe były w stanie zapewnić dobrą siłę nośną, a przy tym także optymalny czas lotu.
Dla bardziej zaawansowanych pilotów możliwe jest zwiększenie kąta wzniosu kamery, lecz wymaga demontażu ramki z kamerą FPV i jej odpowiedniego ułożenia w zaczepach ramki:

cam fpv eachine e013 plus


Mimo tego latanie tym modelem po pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu przy pomocy wizji FPV było dla mnie komfortowe. W zasadzie poza wspomnianą wyżej przypadłością, która spotyka większość kamer mikro FPV nie mam się do czego ,,przyczepić” 😉

Zastosowany mikro nadajnik wideo 5.8GHz o mocy 25mW, również spisuje się całkiem nieźle, lecz musimy być świadomi jego niewielkiej mocy (jak w większości takich mikrusów). Jednak jest w pełni wystarczająca do nauki latania FPV – w domu i na zewnątrz.

EACHINE E013 PLUS DRON FPV - dvr
Klatka stop z nagrania DVR z modelu EACHINE E013 PLUS

Zasięg

Jak podaje producent – maksymalny zasięg Eachine E013 PLUS wynosi ok – 120 m i dotyczy to sterowania RC, jak również wizji FPV. W rzeczywistości – uzyskany przeze mnie wynik to prawie 100m, gdy dron nagle spadł – stracił łączność RC. Wizję FPV całkowicie traciłem po ok 100m w linii prostej odkrytego i pozbawionego przeszkód terenu. Taki wynik uzyskałem w goglach FPV z dołożonym modułem diversity i antenami

Bardzo możliwe, że gogle preferowane do zestawu gogle EACHINE VR006, które nie posiadają modułu diversity pozwolą na krótszy lot z czytelną wizją FPV…

Niestety nie mamy tutaj możliwości nałożenia aktualnych danych z lotu (OSD) na obraz FPV. Zatem nawet nie mamy podglądu, jakie jest napięcie baterii itp. Kończącą się baterię poznamy jedynie po znacznym osłabieniu reakcji na drążek gazu oraz miganiu czerwonych diod LED z boku modelu.
A przecież latając w goglach FPV nie widzimy modelu, zatem i jego diod także. Pozostało nam zatem liczyć zegarowe 5 minut lotu, bądź zdać się na własną intuicję i wyczucie czasu.

Odporność na uderzenia w przeszkody

Mimo kilku mocniejszych uderzeń w ścianę pokoju, czy drzewo – model wygląda w dalszym ciągu, jak nowy. Nic się nie złamało, czy wygięło, ale jest pewne ALE… Po każdym uderzeniu w przeszkodę od razu odczepiają się śmigła z wałów silników. Zatem nie skorzystamy w tym przypadku z możliwości trybu ,,anti-turtle”, ani nie polecimy dalej po upadku. Za to pozostaje nam odszukanie zgubionego drona i jego śmigieł.

eachine e013 plus crash upadek
Eachine e013 plus tuż po upadku – a gdzie się podziały śmigła na przodzie modelu?

Małe, przezroczyste śmigła nie ułatwiają poszukiwań – w najgorszym przypadku nie będziemy w stanie ich odnaleźć. W tym przypadku, by być pewnym , że śmigła nie odczepią się po uderzeniu – możemy nanieść malutką kroplę kleju na wał silnika, czy otwór śmigła.

Podsumowanie

Model EACHINE E013 PLUS, mimo swoich niewielkich wymiarów i posiadania silników szczotkowych lata bardzo dynamicznie.
Do wyboru mamy jeden, spośród 3 trybów lotu – a więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jakość materiału

Początkowe obawy budził zastosowany w modelu plastik, który jest cienki i elastyczny. Jednak okazało się to zaletą – dron, jak do tej pory po kilku mocniejszych upadkach wygląda nadal, jak nowy. Nic nie pękło, ani się nie wygięło, a to właśnie dzięki elastyczności plastiku i zastosowaniu ,,tuneli” dla obracających się śmigieł.

Trochę o śmigłach…

Jednak znacznym minusem są tutaj śmigła – te po praktycznie każdym upadku odczepiały się z wałów silników. Zatem po upadku nie było mowy o wykorzystaniu dobrodziejstwa funkcji ,,anti-turtle”, a jedynie o wymuszonym szukaniu modelu w trawie i śmigieł.
Dlatego najlepiej na otwory śmigieł byłoby dać niewielką kroplę kleju, nawet typu ,,kropelka” i dopiero zacząć latać modelem.

Gdzie polatamy tym dronem

Kupując EACHINE E013 PLUS musimy mieć na uwadze, że jest to model wielkości ludzkiej dłoni, zatem nauka latania może odbywać się w:

 • domu, czy garażu,
 • niewielkim parku, czy działce – o ile nie wieje silny wiatr.

Na większych przestrzeniach model bardzo szybko stracimy z pola widzenia i w takich przypadkach pozostają nam tylko loty z wbudowanej kamerki FPV. Do tego nie mamy podanego napięcia baterii, czy czasu lotu w podglądzie FPV. Wprawdzie model wyraźnie traci moc pod koniec pojemności baterii i miga diodami LED, ale latając w FPV – nie zobaczymy migania diod w kadłubku…

Mimo tego uważam, że jest to całkiem udany model mini drona FPV. Powinien się sprawdzić u osób chcących ,,od zera” nauczyć się latania, jak i bardziej zaawansowanych pilotów, którzy nie zawsze mają do dyspozycji duże i wolne przestrzenie do latania znacznie większym dronem.

Wyposażenie

W zestawie dostajemy praktycznie wszystkie niezbędne akcesoria do latania dronem. Jeżeli nie posiadamy gogli FPV- możemy do zestawu wybrać dodatkowo gogle EACHINE VR006. Oczywiście są to jedne z tańszych gogli FPV i nie mają chociażby modułu diversity – ale na początek przygody z FPV w zupełności wystarczą. Jeżeli chcemy kupić oddzielnie troszkę droższe, ale lepsze gogle – preferuję zakup gogli EACHINE EV800D (są znacznie cięższe od VR006, za to mają m.in. moduł diversity i znacznie lepszy ekran LCD – rozdzielczość).

Przeznaczenie

Konstrukcja E013 PLUS jest także przemyślana pod kątem dzieci – osłony wokół śmigieł mogą uchronić ,,małe i ciekawskie” palce 😉
Zatem może być to także udany prezent dla dziecka (oczywiście pod nadzorem rodzica w trakcie zabawy).
Jedynym mankamentem wszystkich dronów z silnikami szczotkowymi jest (no właśnie) – szybkie wycieranie się szczotek silnika i konieczność zakupu nowego silnika… Cóż szczotkowe drony na szczęście są o wiele tańsze w zakupie i eksploatacji, od odpowiedników na silnikach bezszczotkowych.
Dodatkowo jest bardzo znikome podobieństwo wyrządzenia sobie krzywdy przez dziecko z modelem na silnikach szczotkowych.
Silniki szczotkowe mają o wiele mniej mocy i momentu obrotowego niż ich bezszczotkowe odpowiedniki.

Ocena końcowa EACHINE E013 PLUS

Czy poleciłbym zakup tego drona?
Oczywiście – w szczególności osobom chcącym nauczyć się pilotażu dronów FPV, jak również bardziej zaawansowanym pilotom FPV – którzy nie zawsze mają dużo miejsca do zabawy dronem. Ten mini dron sprawdzi się także świetnie w roli trenera latania w pomieszczeniach, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza… 😉

Model do kupienia w sklepie Banggood pod tym linkiem.

Wideo z recenzją i lotem Eachine E013 PLUS

Recenzja modelu Eachine E013 PLUS wraz z oblotem obejrzycie w poniższym materiale wideo:

Historia wpisu:

 • 15.06.2019 r. – publikacja recenzji,
 • 18.06.2019 – zmiana noty/oceny końcowej + dodanie filmu YouTube z pełną recenzją i lotem drona

3 myśli o “EACHINE E013 PLUS – recenzja mini drona z kamerą FPV”

  1. Akurat tym nie latałem, ale szukałem wcześniej o nim informacji – jako poprzedniku wersji z plusem.
   Porównując obydwa – zdecydowanie na korzyść przemawia nowsza wersja z plusem.
   Poprzednik ma mniejszą baterię (260mAH vs 500mAH), mniejsze i słabsze silniki (615 vs 8520), reszta elementów jest już bardzo zbliżona parametrami.
   Eachine E013 Plus testowałem na dworze przy znacznym wietrze i silniki momentami miały ciężko przezwyciężyć silne podmuchy wiatru – jednak to już był test trochę ekstremalny 😉
   W przypadku starszej wersji bez plusa – pewnie nie dałoby się nawet latać w takich warunkach.
   Zatem od siebie zdecydowanie polecam nowszą wersję z plusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.