Eachine Tyro129 dron long rang gps fpv diy

Eachine Tyro129 – tani dron long range z GPS?

Eachine Tyro129 to kolejna w ostatnim czasie propozycja drona do dalekich lotów, czyli long range z GPS. Co wyróżnia ten model wśród konkurencji w postaci gotowych dronów: GEPRC Crocodil 7 oraz Skystars G730L?

Spójrzmy najpierw na zdjęcia Eachine Tyro129:

Eachine Tyro129 tani dron gps long range drone
Eachine Tyro129 tani dron gps
dron gps fpv Eachine Tyro129

A teraz dla porównania konkurencyjne modele innych firm:

 • GepRC Crocodil 7′ – do kupienia w BG pod tym linkiem:
Geprc Crocodil 7 cali dron long range FPV
Geprc Crocodil 7 dron daleki zasięg
 • oraz Skystars G730L do kupienia w BG tutaj:
Skystars G730L long range daleki zasięg dron
Skystars G730L dron fpv gps long range drone

Od razu widać różnicę w budowie… Tyro129 w porównaniu do konkurencji przypomina bardziej drona wyścigowego, niż do dalekich lotów z GPS – long range.

Dron Eachine Tyro129 dostępny jest w sklepie Banggood pod tym linkiem.

Eachine Tyro129 – dobry i tani dron long range?

Firma Eachine znana jest z produktów o przystępnej cenie i jakości, dlatego nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że obecnie jest to najtańszy dron 7-cali do dalekich lotów. Jednak cena 129$, czyli ok. 500zł wydaje się być wyjątkowo niska, jak na drona takiej kategorii…

Podzespoły EACHINE TYRO129

Skąd tak niska cena? Spójrzmy najpierw na specyfikację Tyro129:

 • Rama: Autorska Eachine o rozmiarze 280mm i kształcie X. Grubość ramion -5mm, pokładu dolnego i górnego -2mm;
 • Silniki: Bezszczotkowe Eachine 2507 1800KV 3-6S -waga 39g;
 • ESC: Eachine 4In1 40A BLHeli_S ESC z wbudowanym bec 5V oraz obsługą protokołów: Dshot150-600/Multishot/Oneshot/PWM;
 • Kontroler lotu: Eachine GPS F4 Flight Controller. Zawiera m.in.: procesor: STM32F405 żyroskop: MPU600, barometr: BMP280, bec 10V 1.2A;
 • Kamera FPV: Caddx.us Turbo f2 CMOS
 • Nadajnik wideo: 5.8G 40CH z wyborem mocy spośród: 25/200/600mw
 • GPS: Eachine BN-220 GPS Module;
 • Śmigła: DalPROP T7056Cx3.

Jest to zestaw wersji DIY PNP, a więc drona musimy sami złożyć oraz dokupić do niego jeszcze odbiornik RC. W tym przypadku najlepiej, by był to odbiornik FRSKY R9MM.

Recenzję zestawu dalekiego zasięgu FRSKY R9M + R9MM przeczytasz w:

W zestawie brakuje również baterii LiPo. Pomijam już kwestię, że oprócz zakupu samego Eachine Tyro129 oraz wyżej wymienionych rzeczy, musimy jeszcze posiadać aparaturę RC, gogle FPV i ładowarkę… Plus dla producenta, że w cenie dodaje mocowanie z druku 3D dla kamery sportowej pokroju GoPRO Hero 5 Session.

O niezbędnym wyposażeniu dla dronów FPV, przeczytasz min. w artykule:

Czego możemy się spodziewać po Tyro129?

Zacznę od ramy. Na pierwszy rzut oka nie budzi ona większych zastrzeżeń, poza tym, że ma bardzo mało miejsca w środku. Zatem możemy mieć problem z montażem kamery FPV 2w1, czyli np. RunCam SPLIT 2.

O samych kamerach HD montowanych w dronach przeczytasz w artykule:

Dodatkowo rama wymusza montaż GPS w tylnej części, która jest przeznaczona także dla anteny nadajnika wideo oraz kabli zasilających…

Zatem możemy mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby satelit dla lotów long range. Rozwiązaniem może być montaż modułu GPS w innym, niż przewidzianym przez producenta miejscu.

Silniki – wyglądają bardzo podobnie do modelu Tyro99 oraz Tyro109. Jeżeli są zrobione taką samą technologią, co poprzednicy – będziemy zmuszeni dosyć szybko rozglądać się za nowymi łożyskami. Model Tyro129 otrzymał silniki o rozmiarze 2507 i KV równym 1800KV, zatem powinny bezproblemowo obsługiwać 7-calowe śmigła. Dla tych silników sugerowałbym zasilanie bateriami 4S o pojemności od 1500mAH do nawet 5000mAH. Jednak im większą i cięższa baterię użyjemy – tym dron będzie bardziej ,,ospały” w sterowaniu.

Na koniec pozostaje kwestia elektronicznych regulatorów prędkości silników – czy także będą obarczone ryzykiem rolek śmierci, tzw. ,,death rolls”, jak w modelu Wizard X220HV? Mam nadzieję, że firma Eachine wyciągnęła wnioski i kolejne wersje ESC nie będą obarczone powyższym ryzykiem.

O dronie Eachine Wizard X220HV przeczytasz w artykule:

Na uwagę zasługuje także zastosowana kamera FPV. Firma Eachine nie montuje już własnych, autorskich kamer począwszy od modelu Wizard x220HV. Jest to bardzo dobry krok – zazwyczaj firmowe kamery Fpv Eachine dawały obraz co najwyżej średniej jakości. W przypadku Tyro129 otrzymujemy kamerę Caddx Us. Turbo F2, czyli całkiem dobrej jakości z matrycą CMOS.

Pierwsze testy Eachine Tyro129 – drona do lotów long range

Zagraniczni testerzy dostali już pierwsze wersje Tyro129 do testów. Przykładową recenzję w języku angielskim zobaczycie na poniższym filmie:

Czy będzie to kolejny niedrogi i bardzo popularny dron od firmy Eachine?

Z pewnością wiele osób, które myślą o dalekich lotach dronem będzie nim zainteresowanych. Jednak czas pokaże, czy Tyro129 rzeczywiście jest tak samo dobrym, jak i tanim dronem… a może nawet bazą do znacznie dalszych lotów opartych na module GPS i zestawie do dalekich lotów FRSKY R9M.

O zestawie dalekiego zasięgu FRSKY R9M+R9MM przeczytasz w artykule:

2 myśli o “Eachine Tyro129 – tani dron long range z GPS?”

 1. Cześć, mam problem ze zmianą mocy nadajnika video w moim tyro129. Znalazłem dwie informacje do tej pory jedna pod ofertą tyro na banggood a druga gdy wpisałem „tyro129 vtx”, nie znalazło vtx dla tyro tylko dla wizard’a. Jedna porada mówiła żeby nacisnąć przycisk 2x2s i wtedy pojedynczym kliknięciem zmienia się moc, druga żeby 10s trzymać przycisk i po tym pojedynczym kliknięciem zmieniać moc. Nie działają. Nigdzie też nie mogę znaleźć identycznej płytki vtx jak moja. Mógłbyś coś poradzić?

  1. Witaj,
   Z tego, co pamiętam, to:
   -pierwsze przytrzymanie przycisku ok 2s i po tym kolejne krótkie – bandu (A,B, itd.),
   -drugie przytrzymanie przycisku ok 2s i po tym kolejne krótkie – zmiana kanału (1,2,3, itd.),
   -trzecie przytrzymanie przycisku ok 2s i po tym kolejne krótkie – zmiana mocy nadawania.

   Model Tyro129 miałem spory kawałek czasu temu, dlatego (niestety) nie mam jak tego sprawdzić u siebie.
   Nadajnika wideo do Tyro129 raczej nie da się kupić osobno :/ Dlatego pozostaje wybór nadajnika od firm trzecich, jak chociażby RushTank.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.