FINDER BUZZER JHE42B test dron fpv

Finder Buzzer JHE42B – test buzzera

Niezliczona ilość niezbyt przyjemnych przyziemień drona (nauka nowych manewrów freestyle) bardzo często kończyła się długim poszukiwaniem mojego modelu. A mogło przecież tak nie być, gdybym miał urządzenie pokroju Finder Buzzer JHE42B… Ale zacznijmy od początku…

Może Ciebie zainteresować artykuł:
Budowa drona FPV. Standardy kiedyś i dziś.

Piękna letnia pogoda, idziesz sobie ,,polatać w obłokach”, mija kilka minut rozgrzewki przed prawdziwym lataniem i nagle… cisza… Tak – model znów spadł, bo mnie poniosło, a na dodatek wypięła się bateria po upadku.
Dron nie ma zasilania – nic nie zapika. Mocy sygnału także nie da się określić. Nie pozostało zatem nic innego, jak poszukiwania modelu w miejscu, gdzie tuż przed był jeszcze obraz. Szukasz w wyznaczonym i raczej pewnym miejscu, ale napotykasz na swojej drodze wszystko, prócz swojego modelu. Dopiero po kilku/kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu minutach znajdujesz swoją zgubę. Uff..

Po osobistym ,,przerobieniu” takiego scenariusza po raz e-nty powiedziałem sobie – DOŚĆ. Musi być jakiś sposób, czy urządzenie, dzięki któremu zlokalizuję swój model bez tej niegrzecznej (nie jest ładnie przecież przeklinać) baterii.

Chwila poszukiwań w Internecie, na forach modelarzy i sklepach wystarczyła, by znaleźć swojego przyszłego wybawcę.
Urządzenie o nazwie Drone FINDER BUZZER, jest właśnie tym, czego poszukiwałem.

Pod nazwą FINDER BUZZER kryje się w zasadzie kilka typów bzyczków, jednak zazwyczaj różnią się jedynie nazwą, innym rozmieszczeniem elementów, ilością tonacji. Poza tym ogólna zasada działania tych urządzeń pozostaje taka sama – po określonym czasie od odłączenia zasilania powinno wydawać z siebie dźwięki, dopóki sami nie odnajdziemy swojego zagubionego modelu.

Mój wybór padł na test modelu JHE42B 110DBI Finder Buzzer:

JHE42B finder buzzer test vifly buzzer dron fpv


Zakupu możecie dokonać w polskich sklepach, jak i chińskich.
Model Finder Buzzer JHE42B zakupicie np. stąd.

Finder buzzery możecie też spotkać w postaci poniżej wymienionych:

Pierwsze wrażenia

JHE42B Finder Buzzer zgubiony dron FPV

Buzzer przychodzi do nas zapakowany w folię antystatyczną. Wraz z nim otrzymujemy wtyczkę z kablami do lutowania i piankę pokrytą taśmą dwustronną.
Urządzenie zbudowane jest z niewielkiej płytki PCB, buzzera piezoelektrycznego, diody LED, przycisku chwilowego oraz baterii LiPo 3,7V 100mAH. To właśnie dzięki wbudowanej baterii nasz buzzer będzie działać nawet po odcięciu zasilania w naszym modelu.
Wszystko to jednak jest okupione większą wagą w stosunku do standardowego buzzera 5V, montowanego w naszych multikopterach.
Na szczęście różnica nie będzie znacząca. Standardowy buzzer piezoaktywny 5V waży ok 2g, natomiast brzeczyk z własnym zasilaniem JHE42B Finder Buzzer ~9g:

DRONE FINDER BUZZER JHE42B test waga buzzera

Jak działa Finder Buzzer?

Wszystkie buzzery z własnym zasilaniem, podobne do JHE42B działają na tej samej zasadzie. Do ich działania wymagane jest podłączenie 3 przewodów:

 • GND – masy,
 • +5 V – zasilania,
 • Buzz – – podłączony do kontrolera lotu w wyjście sterujące włączaniem i wyłączaniem buzzera.
Finder Buzzer JHE42B Vifly skystars podłączenie connection dron
Sposób podłączenia Finder Buzzera do kontrolera lotu

Standardowe buzzery piezoelektryczne (jak, np. ten) zasilane napięciem 5V wymagają natomiast tylko podłączenia zasilania +5V i Buzz -.

Podłączenie baterii lipo do naszego modelu RC wyposażonego w powyższy buzzer spowoduje jego aktywację oraz uruchomi ładowanie wbudowanej w niego baterii LiPo. W tym czasie może on pełnić rolę standardowego buzzera piezoelektrycznego 5V. Jest on jednak zdecydowanie głośniejszy od najczęściej montowanego ,,piszczka” w modelach RC, co zauważymy od razu po jego pierwszym uruchomieniu. Dodatkowo większość tego typu urządzeń posiada wbudowaną jasną diodę LED, świecącą w momencie ,,piszczenia” buzzera. Ma to nam ułatwić szukanie zagubionego modelu o zmroku.

Finder Buzzer dron FPV
Finder Buzzer JHE42B w akcji


A co gdy wypnie się nam bateria po upadku drona, czy innego urządzenia sterowanego radiowo? Wtedy Finder Buzzer, po wykryciu braku zasilania z głównej baterii modelu – po 30 sekundach zacznie cyklicznie generować ,,piszczenie” z jednoczesnym świeceniem diody LED. W pełni naładowana bateria wbudowana w taki buzzer pozwala na ok 3-4 godziny cyklicznego ,,piszczenia”.

Aby wyłączyć Finder Buzzer musimy przytrzymać przez ok 2 sekundy miniaturowy przycisk zlokalizowany z boku urządzenia.
Szczegółowy test JHE42B Finder Buzzer zobaczycie na poniższym filmie:

Zapraszam także do obejrzenia pozostałych filmów na moim kanale i jego subskrypcji.

10 myśli o “Finder Buzzer JHE42B – test buzzera”

 1. A jak podłączyć zielony gdy dron nie ma buzzera np. Visuo xs809? Czy zadziała bez podłączenia tego przewodu?

  1. W przypadku modelu Visuo owszem, buzzer zadziała bez zielonego przewodu, ale nie będzie to dobrym rozwiązaniem. Visuo zasilany jest z baterii LiPo 1s 3,7V, a więc zasilanie buzzera musiałbyś podłączyć bezpośrednio do gniazda zasilającego znajdującego się na płycie głównej samego drona. Buzzer nie będzie ,,piszczeć” dopóki bateria w dronie nie rozładuje się do napięcia 0V, lub dopóki nie wyjmiemy baterii z modelu. Czyli, jakby nie patrzeć bardzo kiepskie rozwiązanie 😉

 2. Fajna sprawa ale mi po 3 użyciach się zepsuł, odzywał się nawet po wyłączeniu a w zasadzie wydawał dziwne dźwięki co doprowadziło do totalnego rozładowania lipo. Pozdrawiam!!

  1. Witaj,
   Miałem kilka takich przypadków, że nie dało się w żaden sposób tego buzzera wyłączyć (nawet przyciskiem). Cóż… konieczne okazało się zdjęcie z niego rękawa termokurczliwego i odlutowanie jednego z przewodów zasilających z wbudowanej baterii. Po tym znów buzzer działał prawidłowo.
   Niby drobnostka, ale do teraz pamiętam – jaki byłem szczęśliwy, że w końcu nastała błoga cisza… 😉
   Jednak nie jestem na niego w żaden sposób zły. Ten buzzer uratował mi już dobrych kilkanaście godzin, które musiałbym poświęcić na szukanie zgubionego modelu. Tylko producenci tego typu buzzerów mogliby pomyśleć o tzw. awaryjnym wyłączeniu, gdy nie ma żadnej reakcji na główny wyłącznik.
   Miłego dnia! 😉

   1. „konieczne okazało się zdjęcie z niego rękawa termokurczliwego i odlutowanie jednego z przewodów zasilających z wbudowanej baterii. Po tym znów buzzer działał prawidłowo.”
    No ale jak odlutowałeś to już chyba aż tak prawidłowo nie było bo nie pikał na swoim zasilaniu 😉 ??

    1. Faktycznie – zapomniałem dopisać, że trzeba było ponownie przylutować ten przewód od baterii… ;D
     Czy buzzer będzie piszczał bez tej baterii – tego akurat jeszcze nie sprawdzałem.
     Jak kolejny raz odmówi posłuszeństwa, to przetestuję i tę kwestię 😉

     1. Ja odlutowałem i działa teraz jak zwykły buzzer. Lipolem się zajmę ale nie wiem czy do odratowania…

     2. LiPo możesz spróbować podładować do 3.0V z najniższym możliwym prądem ładowania. Później np. 2H przerwy i kolejne ładowanie do np. 3.7V i też najniższym możliwym prądem.
      U siebie (na modowanej IMAX B6 Mini) najniższy prąd ładowania mogę ustawić na 60mA. Sama bateria ma pewnie ok 100mAH.
      W podobny sposób reanimowałem głęboko rozładowane LiPo 4S i udało się je uratować.
      Niestety po tak głębokim rozładowaniu baterie sporo straciły na swojej pojemności.

 3. Dzięki, kupiłem. Wczoraj odebrałem paczkę, ale nie wiem jak ten buzer zamontować do mojego kontrolera lotu MATEK F722-SE. Widzę, że masz taki sam. Możesz poratować?

  1. Marku, w jednym z ostatnich filmów na kanale pokazywałem m.in. montaż tego buzzera: . Jednak pełniejszy materiał zamieszczę już w kolejnym filmie. Akurat do GEPRC MARK 2 będę musiał także go zamontować.
   Ogólnie montaż jest dosyć prosty:
   -przewód czerwony lutujesz do 5V w kontrolerze lotu,
   -przewód czarny do GND, czyli masy,
   -przewód zielony do wyjścia BUZ w kontrolerze lotu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.