Aparatura FLYSKY FS-I6 ma już bardzo długi staż na rynku. Przez niektórych modelarzy może być już nawet dawno zapomnianą aparaturą RC. Jednak mimo wszystko nadal pozostaje dość tanią i dobrą aparaturą na start w hobby RC. Za niewielką kwotę (~150zł) otrzymujemy urządzenie nadające na paśmie 2,4GHz, z obsługą 6 kanałów, lecz także bardzo skromnym oprogramowaniem.
Pełną recenzję aparatury FLYSKY FS-I6 przeczytasz w tym artykule.
Jak zmniejszyć wymiary odbiornika FLYSKY FS-IA6B przeczytasz tutaj.
Montaż zewnętrznej anteny 2,4 GHz w FLYSKY FS-I6 odnajdziesz w tym miejscu.
Na szczęście z pomocą przyszło nam kilku hobbystów, którzy przyczynili się do rozwoju rozbudowanego, alternatywnego oprogramowania do FS-I6.
Powstało kilka projektów alternatywnego oprogramowania, lecz w zasadzie tylko jeden został ukończony w 100%. Mowa oczywiście o oprogramowaniu polskiego użytkownika rcgroups.com – qba667. To dzięki niemu zawdzięczamy ogromnie rozbudowane alternatywne FW dla FLYSKY FS-I6.
W tym wpisie pokażę Wam, jak wgrać zmodyfikowane oprogramowanie do powyższej aparatury.
Dlaczego warto zmienić oprogramowanie w FS-I6?
Zmodyfikowane FW od qba667 zawiera obsługę 10 kanałów po protokole IBUS oraz 8 kanałów w trybie PPM. Dodatkowo umożliwia odczyt poziomu RSSI z poziomu aparatury i na OSD w Betaflight, czy Cleanflight oraz wiele innych dodatków. Wśród nich znajdziemy konfigurowalne Timer-y i alarmy dla ustawionych zdarzeń. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników – otrzymujemy możliwość podłączenia zewnętrznych przełączników, odblokowanie 14 kanałów, itd… Przy tym wszystkim musimy jednak pamiętać, że wszelkie komunikaty z aparatury otrzymujemy w postaci zróżnicowanych tonów wbudowanego buzzera piezoelektrycznego.
Czasami (przy dużym hałasie z otoczenia) możemy nie usłyszeć niezbyt głośnego buzzera i to jedyna niedogodność konstrukcji FS-I6.
Potrzebne narzędzia
By wykonać mod FW z obsługą 10CH i rozszerzoną funkcjonalnością będziemy potrzebować:
- konwerter FTDI RS232 TTL USB;
- sterowniki konwertera FTDI232 ze strony producenta chipów FTDI;
- zmodowane oprogramowanie dla FS-I6 z obsługą RSSI i 10CH, strona projektu: https://github.com/qba667/FlySkyI6/releases;
- kabel mini USB – USB, np. taki;
- przewody połączeniowe (często stosowane do zestawów Arduino);
- aparaturę FLYSKY FS-I6;
- komputer PC (najlepiej z systemem MS Windows);
Jest to jedna z modyfikacji, która nie wymaga zbyt dużo narzędzi, jak i czasu.
Zaczynamy!
Instalacja konwertera FTDI232
Konwerter FTDI podłączamy do komputera przy pomocy kabla z gniazdami USB i mini USB:

Teraz musimy zainstalować sterowniki dla konwertera FTDI. Instalacja jest bardzo prosta: klikamy przycisk Extract, następnie dalej, akceptujemy umowę, znów naciskamy dalej i chwilę czekamy. Po pomyślnej instalacji sterowników powinniśmy zobaczyć podsumowanie zainstalowanych sterowników:

By sprawdzić, czy nasz FTDI został poprawnie wykryty i zawiera właściwe sterowniki otwórzmy systemowy Menedżer urządzeń (dla systemu Windows):

Wybierzmy właściwości, a w nich zakładkę Sterownik. Wszystko powinno wyglądać, jak na poniższym obrazku:

Połączenie FTDI232 – aparatura FS-I6
Teraz zapoznajmy się z wyprowadzeniami gniazda Trainer w aparaturze Flysky FS-I6 (także innych FLYSKY):

żółty – PPM, zielony TX, czerwony – zasilanie 5v, niebieski – RX, czarny – GND (masa)
Konwerter FTDI232 musimy teraz podłączyć do wyprowadzeń w gnieździe Trainer aparatury następująco:
– GND -> GND;
– TX -> RX;
– RX -> TX;

Masa w gnieździe Trainer to okrąg zaznaczony kolorem czarnym.
Piny TX i RX łączymy naprzemiennie, czyli RX konwertera z TX aparatury i odwrotnie.
Wgrywanie modowanego FW
Gdy mamy już podłączony cały zestaw: konwerter FTDI232 do komputera i gniazda Trainer w aparaturze – możemy przejść do operacji wgrywania nowego FW.
Przed właściwym wgraniem FW musimy jeszcze włączyć aparaturę w trybie Aktualizacji, następującą kombinacją:

Ujrzymy menu FACTORY:

Teraz przyciskiem DOWN odnajdźmy Firmware update:

Klikamy dwa razy OK:

Wybieramy Yes i jeszcze raz OK:


Aparatura jest już gotowa do wgrania nowego oprogramowania. Zajmijmy się teraz przygotowaniem komputera do procesu aktualizacji.
Pobrane archiwum zmodyfikowanego oprogramowania (nazwa wersji: 1.7.5) wypakujmy w dogodne dla nas miejsce na dysku. Następnie otwieramy wypakowany folder i uruchamiamy updater z prawami administratora: flysky-updater-win.exe:

Powinniśmy ujrzeć:

Wybieramy drugą opcję wpisując cyfrę 1 i naciskając ENTER na klawiaturze. Proces wgrywania nowego oprogramowania powinien się rozpocząć:

Po pomyślnej aktualizacji, aparatura powinna nam się zrestartować z nowym oprogramowaniem.
Gdy proces aktualizacji kończy się niepowodzeniem
Czasami aktualizator nie może nawiązać poprawnie połączenia z aparaturą… W takim przypadku upewnijmy się, że poprawnie podłączyliśmy konwerter FTDI232 do gniazda Trainer. Pamiętajmy o połączeniu linii TX konwertera z RX aparatury oraz RX z TX.
Jeżeli wszystko podłączyliśmy poprawnie, spróbujmy wykonać proces aktualizacji na innym porcie USB komputera. Często problematyczne mogą być gniazda USB 3.0, dlatego najlepiej korzystać z portów USB 2.0.
W przypadku przypadkowego odłączenia kabli komunikacyjnych podczas procesu aktualizacji, aparatura nie będzie dawała żadnych oznak życia.
Jednak i w tym przypadku nie mamy się czym martwić.
Musimy uruchomić aparaturę w trybie aktualizacji następującą kombinacją:

Nadal nic nie będzie widać na ekranie LCD, lecz nie przejmujmy się tym.
Upewnijmy się, że wszystkie kable komunikacyjne są właściwie podłączone i ponownie włączmy aktualizator. Pomyślne wgranie oprogramowania zakończy się ponownym uruchomieniem aparatury z nowym FW.