Odbiornik marki FLYSKY FS-IA6B, mimo swojego długoletniego stażu na rynku, do tej pory cieszy się dużym zainteresowaniem wśród modelarzy RC.
Powodem tego jest oczywiście jego niska cena (w stosunku do oferowanych możliwości) oraz bardzo dobry zasięg (nawet do 2 km).
Jednak nie ma róży bez kolców…
IA6B niestety nie należy do zgrabnych i lekkich odbiorników.
O ile pilotom zdalnie sterowanych samolotów, czy skrzydeł nie będzie to tak przeszkadzało, to już ,,droniarzom” może.

Metody
Obecnie dąży się do minimalizacji wymiarów wewnętrznych ram kopterów i ich części składowych.
Umieszczenie zatem odbiornika FS-IA6B w nowoczesnych ramach multikopterów może zakończyć się fiaskiem.
Co zatem zrobić, skoro już jesteśmy posiadaczami tego odbiornika i nie chcemy tracić pieniędzy na zakup innego?
Możliwości są dwie:
- Możemy po prostu wykręcić dwie śrubki z obudowy IA6B i wyjąć płytkę odbiornika z plastikowej obudowy. Osobiście nie polecam trzymać elektroniki odbiornika RC bez jakiejkolwiek ochrony od warunków atmosferycznych. Obwód drukowany możemy osłonić koszulką termokurczliwą, bądź nawet owinąć taśmą izolacyjną. Takie rozwiązanie zmniejszy nam wymiary odbiornika o kilka mm, a do tego pozbędziemy się 5 g jego pierwotnej wagi.


- Oprócz pozbycia się plastikowej obudowy FS-IA6B możemy pójść o krok dalej – wylutować całą płytkę z pinami służącymi do podłączania serw, komunikacji IBUS, bindowania, itd. Pozwoli nam to na uzyskanie mniejszej wysokości oraz jeszcze więcej gramów wagi. Miejmy jednak na uwadze, że ta metoda przeznaczona jest jedynie dla osób korzystających z portu I-BUS. Pozbywając się płytki z gniazdami dla poszczególnych kanałów PWM będziemy musieli wlutować się bezpośrednio do płyty PCB odbiornika, by uzyskać dostęp do poszczególnych kanałów PWM. Pamiętajmy o tym!
Przed przystąpieniem do wypinowania pragnę zaznaczyć, że operacja nie należy do łatwych, podczas jej wykonywania należy zachowywać cierpliwość oraz precyzję w korzystaniu z lutownicy. Nieumiejętne posługiwanie się lutownicą, czy przegrzanie pól lutowniczych może skutkować trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem odbiornika – robisz to na własną odpowiedzialność.
Potrzebne narzędzia:
No dobrze, co będzie nam potrzebne do operacji wypinowania?
Na szczęście niewiele:
1. Lutownica kolbowa (najlepiej z regulacją temperatury).
2. Cyna (najlepiej ołowiowa typu 60%Sn 40% Pb)
3. Odsysacz do cyny, lub plecionka miedziana o max szerokości do 2mm
4. Rękaw termokurczliwy (sam korzystam z takiego (klik))
5. Pistolet do klejenia na gorąco.
6. Trochę cierpliwości i dużo precyzji.
Zaczynamy!
Do operacji wypinowania musimy oczywiście wyjąć odbiornik Flysky IA6B z plastikowej obudowy. Tuż przed operacją możemy jeszcze pokusić się o zważenie naszego urządzenia wraz z przylutowanymi kablami:

Porównując z odbiornikiem R-XSR, czy nawet XM+ firmy FRSKY bez wahania naszego bohatera artykułu możemy nazwać ,,krówką”.
Teraz przyjrzyjmy się przylutowanej płytce do IA6B pod kątem prostym:


Właśnie tej płytki się pozbędziemy, jednak zanim do tego przejdziemy – przygotujmy najpierw lutownicę. Osobiście nie posiadam lutownicy kolbowej z regulacją temperatury. Jeżeli taką posiadacie – polecam ustawić temp. na 280/300 stopni C. Jeszcze lepiej, gdy jesteście w posiadaniu stacji na gorące powietrze (HOT AIR).
Następny krok (najtrudniejszy) to roztopienie cyny na kolejno następujących po sobie polach lutowniczych i wylutowanie płytki z wyprowadzeniami kanałów odbiornika. Aby cyna lepiej się topiła możemy wspomóc się dodaniem do niej niewielkiej ilości cyny ołowiowej.
Jak wyciągnąć te wszystkie piny z pól lutowniczych?
W moim wykonaniu przy pomocy lutownicy kolbowej wyglądało to nastepująco:
Po kolei rozgrzewałem pola lutownicze do momentu całkowitego roztopienia się cyny, następnie niewielką siłą wypychałem cały, rozgrzany pin końcówką grota.
Musimy być bardzo delikatni przy tej czynności – za długie grzanie pól może doprowadzić do ich odparzenia i zerwania.
Efekt powinien być następujący:


Po pomyślnym wykonaniu tej operacji dla wszystkich padów odbiornika, musimy jeszcze usunąć cynę znajdującą się po bokach płytki PCB.
Tutaj z pomocą przyjdzie nam odsysacz cyny i/lub plecionka miedziana.
Teraz możemy już odłączyć przylutowaną płytkę z pinami od głównej płyty PCB – jeżeli do tej pory dotrwaliście i wszystko wyszło pomyślnie, to możecie już odetchnąć – najgorsza i najtrudniejsza część za nami! 😉
Pozostało nam teraz oczyszczenie odsłoniętych pól lutowniczych z nadmiaru cyny przy pomocy plecionki oraz przylutowanie odpowiednich kabli komunikacyjnych od kontrolera lotu.

Poniżej przedstawiam schemat wyjść odbiornika IA6B:



W naszym przypadku musimy przylutować 3 kable:
1. Zasilanie +5V
2. GND – masa
3. I-BUS
Dodatkowo możemy wyprowadzić sobie pole BIND w postaci osobnego pinu. Procedurę bindowania wykonuje się bardzo rzadko, ale warto mieć przygotowany już pin BIND, by nie zaglądać więcej do środka odbiornika.

Zobaczmy jak teraz się prezentuje waga odbiornika:

Teraz możemy podłączyć nasz IA6B do kontrolera lotu i sprawdzić, czy całe sterowanie odbywa się w prawidłowy sposób.
Jeżeli tak, to pozostało nam jedynie zabezpieczyć wychodzące z odbiornika końcówki anten klejem na gorąco:


a płytę PCB osłonić koszulką termokurczliwą (bądź taśmą izolacyjną):


Efekt końcowy poniżej:

Od teraz mamy mniejszą i chudszą wersję odbiornika FS-IA6B.
Możemy nasz Flysky FS-IA6B teraz upakować do ciaśniejszych ram modeli RC.
Udanego odchudzania odbiornika! 😉
Fajnie opisane ze zdjęciami, brakuje tylko zdjęcia gotowego odbiornika na wadze (już w koszulce i z klejem na złączach).
Dzięki! Faktycznie tego zabrakło. Z tego co pamiętam, to gotowy odbiornik ważył ~9 gramów.
Zmniejszyłem odbiornik tak jak w opisie. Podłączyłem do kontrolera. W betaflight widać reakcję aparatury można zrobić test silników i resztę ustawień . Aparatura zbudowana z nadajnikiem . A dron nie reaguje na aparaturę zero reakcji .
Sprawdź poprawność połączenia przewodu sygnałowego do odbiornika i konfiguracji w Betaflight (domyślam się, że podłączyłeś się do wyprowadzenia ibus?). Zwróć też uwagę, czy masz ustawioną odpowiednią mapę kanałów w Betaflight (zakładka Receiver)