betaflight gps configuration dron z gps

GPS Betaflight – połączenie i konfiguracja

W tym artykule dowiemy się, jak podłączyć modułu GPS do kontrolera lotu oraz jak przebiega konfiguracja GPS w Betaflight. Poradnik możemy wykorzystać także do oprogramowania INAV.

Jest to jeden z serii artykułów o oprogramowaniu Betaflight. Pozostałe poradniki z serii:

GPS w Betaflight – informacje wstępne

Montując moduł GPS do naszego kontrolera lotu wyposażonego w Betaflight otrzymamy kilka bardzo przydatnych funkcji w naszym dronie:

 • Pomiar aktualnej prędkości lotu (km/h),
 • Współrzędne geograficzne miejsca przelotu,
 • Pomiar całkowitej przebytej trasy modelem, a także aktualną (przybliżoną) odległość od miejsca startu,
 • Możliwość awaryjnego powrotu drona – tryb GPS RESCUE Mode, opisany szczegółowo w artykule: Betaflight GPS Rescue Mode – RTH – awaryjny powrót drona

Musimy jednak pamiętać, że obsługa modułów GPS w Betaflight cały czas jest w fazie testów i ulepszeń. Kolejne aktualizacje Betaflight wnoszą zazwyczaj także poprawki obsługi GPS, lecz nadal zdarzają się sporadyczne problemy z modułami GPS. Obsługa modułu GPS w oprogramowaniu Betaflight jest bardzo ograniczona i traktowana, jako ostateczna możliwość awaryjnego powrotu drona i to z pewnym ALE. Gdy odzyskamy kontrolę nad modelem, czy wizję wideo powinniśmy niezwłocznie przejść znów na sterowanie ręczne. Całkowite, autonomiczne loty po wytyczonych przez nas punktach na trasie oraz autopowrót i lądowanie umożliwi nam wyłącznie oprogramowanie INAV.

Kompas i barometr…

W przypadku oprogramowania Betaflight nie jest wymagane posiadanie kompasu. Jeżeli, nasz kontroler lotu nie posiada magnetometru – możemy oczywiście zakupić moduł GPS z wbudowanym kompasem. Nie da to nam jednak nic więcej, poza możliwością wyświetlenia ,,cyfrowego” kompasu na OSD w wizji FPV (wirtualna róża kierunków świata). Nawet w trybie GPS RESCUE kompas jest pomijany.
Zupełnie inaczej jednak wygląda sprawa z barometrem. To dzięki niemu kontroler lotu wylicza aktualną wysokość naszego modelu. Zatem, gdy go brakuje w kontrolerze lotu, to aktualna wysokość zostanie odczytana z modułu GPS i danych z satelitów. I tu możemy się zdziwić – podana będzie wysokość nad poziomem morza 😉 Zatem najlepiej posiadać kontroler lotu wyposażony w barometr.
Poniżej znajdziecie popularnie montowane moduły GPS w modelach FPV :


Przykładowe FC, najchętniej kupowane do dronów FPV z modułami GPS:

Podłączenie GPS do kontrolera lotu (FC)

Sposób podłączenia większości dostępnych na rynku modułów GPS jest taka sama. Do wolnego (niewykorzystywanego) portu UART w FC podłączamy wyprowadzenia modułu GPS następująco:

Połączenie gps kontroler lotu gps + fc betaflight gps
Schemat połączenia Matek F722-SE z GPS Beitian BN-880
 • VCC (czasami opisane także jako 5V) – łączymy z wyprowadzeniem +5V kontrolera lotu,
 • GND – masa, także z GND w FC,
 • TX – linia transmisyjna – podłączamy do wyprowadzenia RX w FC,
 • RX – -||- odbiorcza – łączymy z linią TX w FC,
 • SDA z SDA,
 • SLC z SCL.

Wyjścia w modułach GPS opisane, jako SDA oraz SCL służą do zmiany wewnętrznych ustawień samego modułu. Są także wykorzystywane do przekazywania danych z wbudowanego w GPS kompasu. Jeżeli posiadany przez nas moduł GPS nie posiada wbudowanego kompasu – wyjść SDA i SCL nie musimy lutować do kontrolera lotu. Dodatkowo – na chwilę obecną Betaflight nie odczytuje danych z kompasu wbudowanego w moduły GPS – tę rolę spełnia za to oprogramowanie INAV.

Orientacja i montaż

Montując moduł GPS do kontrolera lotu nie możemy zapomnieć o ich właściwej orientacji. Kontrolery lotu mają zawsze na sobie nadrukowaną strzałkę oznaczającą właściwy kierunek montażu w ramie. Kierunek grota strzałki powinien zawsze wskazywać przód modelu:

orientacja kontroler lotu waga Matek F722-SE weight flight controller

Czasami właściwy montaż utrudnia umiejscowienie portu micro USB. Wobec tego wiele osób umieszcza swoje kontrolery lotu w innej orientacji, niż wskazuje nadrukowana strzałka. Zatem pamiętajmy, by wprowadzić odpowiednie kąty aktualnego położenia akcelerometru i ew. magnetometru w zakładce Configuration.
Ta sama sytuacja jest w przypadku modułów GPS. Te, które mają wbudowany kompas – także będą posiadały na swojej obudowie nadrukowaną strzałkę. Moduły niezawierające kompasu zazwyczaj takiej strzałki nie posiadają, a ich montaż może być dowolny (pomijając oczywiście do góry nogami). Wszelkie elementy zakrywające antenę odbiorczą GPS będą skutecznie pogarszały szybkość i ilość odnajdywanych satelitów. Zatem moduł GPS powinien znajdować się możliwie najdalej od wszelkich źródeł zakłóceń – nadajnika i anteny FPV, silników, czy kabli zasilających. Jeden z moich modeli moduł GPS ma tak zamontowany:

GPS Betaflight dron R9M long range drone gps

I muszę przyznać, że spisuje się bardzo dobrze. Niektórzy jeszcze używają dodatkowo maszt (przykładowy pod tym linkiem (kilk)) i dopiero na nim montują moduł GPS. Rozwiązanie idealne dla samego modułu, bo izoluje go od wszelkich źródeł zakłóceń w modelu, lecz także powiększa jego wagę i pogarsza aerodynamikę.

gps mount montaż gps dron
Składany maszt GPS

Samo dodanie modułu GPS sprawi, że nasz model ,,przytyje” o ok ~10 gramów.

Konfiguracja GPS w Betaflight

Przed nami ostatni już etap pracy z modułem GPS. Podłączmy kontroler lotu z zamontowanym GPS do komputera oraz włączmy program Betaflight Configurator. Przejdźmy teraz do zakładki PORTS, a następnie w sekcji Sensor Input odszukajmy port UART, do którego podłączyliśmy moduł GPS. Przy tym porcie wybierzmy z listy GPS i ewentualnie szybkość transmisji danych. Domyślnie jest to wartość 57600:

Betaflight gps ports UART sensor inputs dron gps
Uaktywnienie odczytu z GPS podłączonego do portu UART – w tym przypadku port UART1

Po wybraniu właściwych ustawień zapisujemy je klikając przycisk Save and Reboot. Kontroler lotu uruchomi się ponownie.

Teraz przejdźmy do zakładki Configuration. W sekcji GPS musimy:

Betaflight GPS dron
 • włączyć obsługę modułu GPS – przesuwając suwak włącznika GPS,
 • wybrać właściwy protokół spośród: UBLOX / ENMEA,
 • włączyć auto konfigurację modułu GPS – przesuwając suwak przy pozycji Auto Config

Teraz pozostało zapisać wybrane ustawienia klikając przycisk Save and Reboot. Kontroler lotu znów uruchomi się ponownie.

Jeżeli wszystko działa prawidłowo, powinniśmy ujrzeć w zakładce SETUP podobny rezultat do poniższego:

betaflight gps setup

Dodatkowo, po włączeniu opcji Enable Expert Mode i wejściu do zakładki GPS powinniśmy ujrzeć mapę naszej aktualnej lokalizacji:

GPS Betaflight map sats

Pamiętajmy, że niektóre moduły GPS używane w budynkach potrzebują nawet kilku minut na znalezienie minimum 4 satelitów. Jednak na wolnym powietrzu pierwsze ,,złapanie FIX-a” trwa zazwyczaj do kilkudziesięciu sekund.

OSD

Pozostało nam jeszcze włączenie wyświetlania niezbędnych parametrów z modułu GPS na OSD ekranu PFV. Przejdźmy do zakładki OSD i wybierzmy interesujące nas dane odczytywane z GPS:

Betaflight GPS OSD dane gps osd dron

Mamy do wyboru:

 • GPS Speed – prędkość w km/h;
 • GPS Sats – ilość odnalezionych satelitów;
 • Altitude – wysokość;
 • GPS Lon – długość geograficzna;
 • GPS Lat – szerokość geograficzna;
 • Home Direction – strzałka pokazująca aktualną orientację modelu względem miejsca startu;
 • Home Distance – odległość od miejsca startu;
 • Compass Bar – wirtualny kompas (jeżeli FC, bądź GPS go posiada);
 • Flight Distance – całkowita przebyta trasa.

Pozostało testować w terenie, jak się spisuje nasz model ze skonfigurowanym modułem GPS w Betaflight! 😉

14 myśli o “GPS Betaflight – połączenie i konfiguracja”

 1. Hej,

  mam BN880 podlaczony do matek f743, po wgraniu softu (niestety wciaz wersja developerska) gpx fix zajmuje wieki – doslownie to trwa dobrych kilka minut (w tym momencie polaczylo sie po 11 minutach) albo i lepiej.

  gdzie i jak szukac problemu ?

  konfigurator 10.7
  btlf 4.3
  uart 2 czestotliwosc 57600
  ublox (inne nie dzialaja) + galileo

  1. Witaj,
   problemem może być samo umiejscowienie modułu GPS w modelu (o ile jest w nim zamontowany). Na Czułość GPS ma wpływ m.in. umiejscowienie go w pobliżu anten nadawczych (np. VTX), nadajników (również VTX), jak i kabli zasilających.
   Jeżeli jest to możliwe – spróbuj umieścić go z dala od anteny nadajnika wideo i samego nadajnika oraz oddalić go od baterii zasilającej.
   Zimny start zazwyczaj trwa dłużej, jednak nie powinien przekraczać 3-5 minut.
   Oczywiście ,,łapanie” FIX-a robisz w odkrytym terenie?

 2. Cześć.
  Zaproponowałbym druga część- mając już zainstalowanego GPSa jak skonfigurować go z FRSky, Jak zrobić skrypt itd.
  Na koniec. Dzięki za bloga. Świetnie się czyta.

  1. Witaj,
   Propozycja zanotowana – o skryptach LUA postaram się napisać w jednym z przyszłych artykułów.
   Czas na odkurzenie z kurzu modelu do dalszych lotów i sprawdzenie współpracy GPS + Betaflight + FRSKY TARANIS + LUA… 😉
   PS: Dziękuję! 😉

 3. Cześć. Na początek pare słów uznania za fajny blog, już nie raz mi pomogłeś! Dzięki!
  W końcu i ja sobie sprawiłem moduł GPS BN 220 😉 Latam raczej freestyle więc w sumie nie wiem po co ale ciekawość i nie duża cena wygrały:) I teraz mam pytanie, czy taki moduł może być przydatny w śledzeniu modelu? Z jakąś np aplikacją w telefonie? O co mi chodzi… Czy taki moduł może być pomocny w zlokalizowaniu drona jak mi spadnie??

  1. Witaj,
   Dziękuję za komentarz! 😉
   Moduł GPS da Tobie kilka dodatkowych możliwości – pomiar aktualnej prędkości modelu, położenie geograficzne i ew. awaryjny powrót – RESCUE MODE w Betaflight.
   I teraz dochodzi kilka czynników:
   – jeśli korzystasz z odbiornika i aparatury FRSKY oraz protokołu FPORT – możesz na bieżąco (poprzez wgrany skrypt LUA) śledzić dane z GPS. Gdy model spadnie aparatura będzie pamiętać ostatnie otrzymane dane.
   – na OSD będziesz mógł wyświetlić bieżące położenie geograficzne.
   I teraz kwestia śledzenia modelu – bezpośrednio – jedynie headtracker (ale to tylko służy do kierowania anten odbiorników FPV i ewentualnie aparatury w stronę modelu). A pośrednio – jeżeli model upadnie i będziesz chciał go szybciej znaleźć – wystarczy nawigacja w telefonie (np. Automapa). W nawigacji można wpisać współrzędne geograficzne celu – i tak nawigacja w telefonie doprowadzi Ciebie do miejsca upadku modelu 😉
   Na zgubiony model najlepszy jest jednak buzzer z własnym zasilaniem, np. Buzzer JHE42B. Waży w sumie tyle samo, co moduł GPS, a piszczy nawet przy wypiętej baterii z zagubionego modelu.
   U siebie montuje te buzzerki we wszystkich latających modelach, już kilka razy mnie wybawiły przed kilkugodzinnym szukaniem zguby 😉

   1. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! W taki buzzerek niedawno też się zaopatrzyłem.
    Na pewno wypróbuję „Rescue Mode” z Twojego poradnika! Pozdro

 4. Witaj. W moim GPS BN880 wyjścia SDA i SCL to pady kompasu. Podłączyłem je do odpowiadających padów na kontrolerze Matek F405-CTR. Faktem jest, że w Betaflight nie ma z tego pożytku 🙂

  1. Dziękuję za czujność! 😉 Do tej pory nie miałem do czynienia z modułami GPS z wbudowanym kompasem…
   Masz rację – SDA i SCL możemy podłączyć do kontrolera lotu, lecz Betaflight ich nie wykorzysta – może twórcy BF to kiedyś poprawią. Działa za to w oprogramowaniu INAV. Zatem dokonuję od razu korekty w artykule.

   Miłego dnia! 😉

   1. Jestem „czujny” bo czytam Twoje artykuły i ciągle się czegoś nowego z nich dowiaduję. Tak że proszę o więcej… Czekam na kolejne podzespoły od koleżków ze stolicą w Pekinie 😉
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.