Lens focus fix camera Xiaomi YI

Korekcja ostrości i wymiana obiektywu kamer

W artykule Xiaomi YI vs SJCAM SJ5000X Elite zestawiłem podobieństwa i różnice między wymienionymi kamerami sportowymi. Zarówno jedna, jak i druga posiada pewne niedogodności. Najbardziej dokuczliwą w jednej z nich okazało niedokładne ustawienie ostrości obiektywu przez producenta.
Ujęcia przedmiotów znajdujących się blisko nie budziły zbytnich zastrzeżeń, ale dalszy plan kadru został pozbawiony detali.

Wszelkie przedmioty znajdujące się powyżej 2m od obiektywu było niewyraźne i rozmazane.
Wszelkie modyfikacje programowe/skrypty polepszające jakość nagrań, także nie przynosiły poprawy. Werdykt – by nagrania były wyraźne i pełne detali należy dokonać korekcji ostrości obiektywu kamery…

Jakich kamer i obiektywów to dotyczy?

Regulację ostrości obrazu poprzez odpowiednie przykręcenie soczewki obiektywu do matrycy możemy przeprowadzić w większości kamer.
Zarówno kamery sportowe, jak i FPV posiadają najczęściej wymienne obiektywy M12 (średnica gwintu 12mm). Dzięki temu, oprócz korekcji ostrości obrazu, możemy także wymienić oryginalny obiektyw na inny.

Oryginalny obiektyw kamery Xiaomi Yi
Oryginalny obiektyw Xiaomi Yi – średnica gwintu 12mm


Wymieniając obiektyw w kamerze sportowej, bądź FPV musimy mieć na uwadze ich kilka charakterystycznych cech:

 • średnica gwintu – w tym przypadku najczęściej m12 (12mm);
 • wbudowany filtr IR, bądź jego brak. Brak filtru podczerwieni występuje zazwyczaj w tanich obiektywach. Kamera z takim obiektywem będzie rejestrować wyraźny obraz o zmierzchu. Natomiast w pełnym słońcu będzie podatna na przebarwienia obrazu kolorem czerwonym (pod Słońce) oraz mniejszą tonację barw i detali;
 • kąt widzenia – im większy kąt, tym bardziej jest zakrzywiony obraz po bokach (tzw. rybie oko);
 • materiał, z jakiego została wykonana soczewka – plastik/szkło.

Proces korekcji ogniskowania obrazu przedstawię Wam na przykładzie kamery XIAOMI YI.

Xiaomi YI
Kamera sportowa Xiaomi Yi

Potrzebne narzędzia

Większość kamer sportowych posiada wbudowane ekrany LCD do podglądu kadru i zmiany ustawień. Jeżeli mamy akurat taką kamerę – cała procedura korekcji ostrości obrazu zajmie nam niewiele czasu. Tutaj będziemy jedynie musieli mieć dostęp do obiektywu i możliwość jego obracania. Efekt od razu będzie widoczny na wbudowanym ekranie.
W przypadku kamer sportowych bez wyświetlacza (jak XIAOMI YI) sprawa nieco się komplikuje. Jeżeli nasze urządzenie posiada wyjście AV w postaci gniazda micro USB/ HDMI – musimy je włączyć. Następnie zakupić kabel micro USB – AV OUT (w tym przypadku do XIAOMI YI, bądź SJCAM) i przy jego pomocy połączyć kamerę z odbiornikiem TV. Ewentualnie możemy podłączyć kamerę kablem HDMI do TV.
Przydatne mogą się także okazać:

 • plastikowa karta, np. niepotrzebna kredytowa, do bankomatu, itp.;
 • suszarka do włosów;
 • zestaw pęset;
 • pistolet z klejem na gorąco;
 • w niektórych przypadkach – precyzyjne śrubokręty o różnych rozmiarach.

Zaczynamy

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac przy kamerze i obiektywie zalecam wyjęcie z niej baterii i karty pamięci. Uchroni to nas przed przypadkowym zwarciem wewnętrznej elektroniki.
W większości kamer sportowych, by uzyskać dostęp do obiektywu, konieczne będzie zdjęcie przedniego panelu. Tak również jest w przypadku XIAOMI YI.

Demontaż przedniego panelu

Do zdjęcia przedniego panelu posłuży nam wcześniej przygotowany plastik w postaci karty kredytowej. Musimy odnaleźć przerwę w łączeniu między panelem przednim, a bocznym i w nią wgłębić przygotowaną kartę:

Xiaomi Yi demontaz panelu
Próba oddzielenia panelu przedniego Xiaomi Yi kartą plastikową cz. 1

Oczywiście ta czynność może przysporzyć nam sporo problemów. Korpus boczny kamery i panel przedni są dość dobrze ze sobą spasowane przy pomocy zatrzasków. Czasami będziemy potrzebować kilku prób, zanim uda nam się włożyć kartę w miejsce łączenia. Dlatego polecam zacząć od spodniej części obudowy:

Próba oddzielenia panelu przedniego Xiaomi Yi kartą plastikową cz.2

Należy postępować przy tym ostrożnie, by nie uszkodzić obudowy kamery. Gdy już uda nam się włożyć kartę pomiędzy panel przedni , a korpus – musimy nią przejechać dookoła panelu. W taki sposób, by puściły pozostałe zatrzaski:

Xiaomi Yi disassembly
Przedni panel Xiaomi Yi prawie zdemontowany…

Teraz możemy zdjąć panel przedni:

Xiaomi Yi inside
Xiaomi Yi tuż po zdemontowaniu przedniego panelu ochronnego.

Przygotowanie obiektywu

Przed operacją korekcji ostrości obiektywu dobrze będzie naznaczyć sobie markerem obecne miejsce obiektywu. Pomoże to nam wrócić do oryginalnego ustawienia ostrości, po nieudanej próbie regulacji.

Następnie musimy rozgrzać klej zabezpieczający gwint obiektywu, bez czego nie będziemy w stanie wyregulować ostrości. Do tej czynności najlepiej będzie wykorzystać suszarkę do włosów, ustawioną na maksymalną temperaturę nawiewu:

Xiaomi Yi korekcja obiektywu
Rozgrzewanie kleju na gorąco wokół obiektywu Xiaomi Yi

Wystarczy kilka sekund grzania wokół obiektywu, by klej zrobił się plastyczny i łatwy do usunięcia. Uważajmy przy tym, by nie ogrzewać niepotrzebnie innych elementów wewnątrz kamery.

Tak ogrzany i plastyczny klej wokół soczewki możemy usunąć przy pomocy np. pęsety:

Xiaomi Yi lens fix
Usuwanie ogrzanego wcześniej kleju z obiektywu Xiaomi Yi

Klej musimy usuwać dotąd, aż nie będziemy w stanie swobodnie kręcić obiektywem kamery.

Tutaj także postępujmy ostrożnie – wokół obiektywu jest ciasno i przez chwilę nieuwagi możemy trwale uszkodzić sąsiadujące elementy.

Jeżeli chcemy wymienić oryginalny obiektyw, wystarczy go całkowicie wykręcić. W jego miejsce montujemy nasz zastępczy, docelowy obiektyw.

Teraz możemy podłączyć zasilanie / baterię do naszej kamery sportowej i zacząć regulację ostrości obrazu.
W przypadku XIAOMI YI, musimy także podłączyć kabel micro USB z wyjściem AV do kamery:

Xiaomi Yi micro USB AV OUT cable

a także do odbiornika AV, czyli np. telewizora, bądź gogli z wejściem AV:

Xiaomi Yi AV OUT to EACHINE EV800
Xiaomi Yi połączona z goglami Eachine EV800 kablem micro USB – AV OUT

Efekty naszej regulacji będziemy zatem widzieć bezpośrednio w naszym odbiorniku AV.
Jeżeli jesteśmy w posiadaniu kamery z wbudowanym wyświetlaczem LCD – krok z kablem microUSB – AV możemy pominąć. Aktualną jakość obrazu będziemy przecież widzieli na wyświetlaczu.

Regulacja ostrości obiektywu

Regulacja ostrości obrazu odbywa się poprzez delikatne i stopniowe wkręcanie, bądź wykręcanie obiektywu:

Xiaomi Yi lens focus fix

Musimy tak ustawić soczewkę, by widziany przez nią obraz był wyraźny i pełny detali.

Ustawianie ostrości w mieszkaniu czasami może nie przynieść zbyt dobrych rezultatów. Powodów może być kilka:

 • zbyt mało światła w pomieszczeniu:
 • za mała odległość kamery od przedmiotów, ścian, itp;
 • itd.

Dlatego zalecam dokonanie wszelkich regulacji na zewnątrz, gdzie będziemy mogli także ująć dalsze przedmioty, np. drzewa.
Optymalne ustawienie to ostrości wg mnie to +/- 10 m. Czyli wszystko znajdujące się w obrębie 10m od kamery powinno być wyraźne i pełne detali. Oczywiście jest to taka dosyć umowna odległość. Nie każda kamera da się w taki sposób ustawić.
Po wstępnej regulacji ostrości, powinniśmy nagrać krótki materiał na kartę pamięci i odtworzyć go na większym ekranie. Jeżeli efekt jest dla nas zadowalający – pozostało nam zabezpieczyć gwint obiektywu przed przekręceniem i rozkalibrowaniem. Do tego celu powinniśmy nanieść wokół gwintu obiektywu niewielką warstwę kleju na gorąco:

Xiaomi Yi glue lens
Zabezpieczony klejem na gorąco obiektyw kamery sportowej.

Warstwa kleju nie może być za mała, ani za duża. Musi być też tak nałożona, abyśmy byli w stanie założyć panel przedni kamery.

Cały proces regulacji ostrości obiektywu zobaczycie także w poniższym filmie:


2 myśli o “Korekcja ostrości i wymiana obiektywu kamer”

 1. Mam 2, dokładnie takie kamerki. Dokupiłem drugą w celu kręcenia filmów 3d, ale nie o tym. W drugiej dokupionej kamerce była źle fabrycznie ustawiona ostrość i pewnie dlatego właściciel się pozbył – nie był zadowolony z ostrości. Jako że miałem już inny egzemplarz, wiedziałem, że nie jest to słaba jakość kamery, a złe ustawienie ostrości. Zrobiłem podobnie jak w opisywanym artykule i wszystko od tej pory ok. Obraz jak żyleta, że można się pokaleczyć (co mnie w sumie smuci, bo w handycam Sony obraz jest wyraźnie słabszy, a sprzęt droższy). W drugiej kamerze postanowiłem wymienić obiektyw na taki z dłuższą ogniskową, bo z 3D na razie dałem sobie spokój (nie mam jak oglądać, gogle VR słabo toleruję, okularów i monitora do 3D nie mam) i okazało się, że gwint M12x0,5 jest minimalnie za luźny.
  Czy mieliście z tym też problemy?
  Druga sprawa – obiektyw za 95zł okazał się obiektywem bez filtra IR. Kamerka na matrycy nie ma filtra IR. Nie widzę na aukcjach takich obiektywów z filtrem IR. Przydałby się jakiś w okolicach 16mm, które teraz mam, ale właśnie z filtrem IR.
  Trzecia sprawa – przy ustawianiu ostrości proponuję kabel HDMI podłączyć do jakiegoś telewizora Full HD lub 4K. Na prawdę bajecznie wtedy ustawia się ostrość. Ustawianiu ostrości na tylnym monitorku był nie ufał, tak samo jak na słabej jakości podglądzie w telefonie.
  Pozdrawiam,
  Paweł.

  1. Witaj Pawle,
   Kamery Xiaomi Yi 2K zazwyczaj nie miały za dobrze ustawionej ostrości. W moim przypadku chyba jednak był wyjątek, bo dobrze nagrywała od samego początku, chociaż (jak się później okazało) jej obiektyw także nie posiadał filtra IR. U siebie wykorzystałem obiektyw z niedziałającej już Sjcam Elie 5000X. Obraz był zdecydowanie na plus po takiej zmianie.
   Ustawienie ostrości przy pomocy telewizora i kabla HDMI – super sprawa i tam gdzie się da stosuję właśnie takie rozwiązanie.

   Akurat u mnie nie było problemu z luźnym obiektywem, ale miałem dokładnie odwrotny problem – obiektyw bardzo ciężko było wkręcić w gwint.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.