runcam swift 2 czyszczenie korekcja ostrości kamera fpv

RunCam Swift 2 – czyścimy i ustawiamy ostrość kamery FPV

Kamera RunCam Swift 2 do tej pory cieszy się dużą popularnością wśród modelarzy i pilotów modeli RC FPV. Stąd też nietrudno znaleźć bardzo dużą ilość filmów w serwisie YouTube z udziałem tej kamery. Wydawałoby się, że skoro kamera powstała w 2016r, to będziemy mogli znaleźć o niej praktycznie wszystko w ,,otchłani” Internetu[…]. Jak się jednak okazuje – niezupełnie wszystko…

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda obraz z kamery FPV RunCam Swift 2, obejrzyj jeden z filmów na moim kanale:

Ach te wzloty i upadki w FPV…

Po jednym z upadków mojego modelu do freestyle GEPRC MARK 2 poluzował się pierścień blokujący obiektyw kamery FPV.

Efekt – podczas kolejnego lotu zaraz po upadku – wykręcił mi się obiektyw z kamery RunCam Swift 2. Na szczęście dron był maksymalnie 1 metr nad ziemią, więc żadnych strat, prócz połamanych śmigieł nie odnotowałem.

Recenzję gotowego modelu GEPRC MARK 2 przeczytasz w artykule:

No dobrze – prawie żadnych – przecież wykręcił mi się obiektyw z kamery FPV i do jej wnętrza dostało się sporo pyłu i piasku… Nastała chwila namysłu, co teraz zrobić? Odpowiedź prosta – trzeba wyjąć kamerę z ramy drona, rozkręcić, wyczyścić i złożyć ponownie oraz ustawić ostrość obrazu.

Niestety w Internecie nie znajdziemy za wiele precyzyjnych informacji, jak tego dokonać…

Zobaczmy zatem, jak to zrobić – nie tylko w przypadku RunCam Swift 2, ale również i innych kamer FPV.

Demontaż RunCam Swift 2 i innych kamer FPV z pokładu drona

Przed przystąpieniem do właściwego serwisu kamery FPV musimy ją najpierw wyjąć z ramy drona. W większości przypadku może się okazać, że konieczne będzie także zdemontowanie górnego pokładu ramy drona:

Geprc dron FPV
Odkręcony górny pokład ramy drona GepRC Mark 2 BNF

Teraz, gdy mamy już dobry dostęp do większości elektroniki w dronie – możemy wypiąć wtyczkę z kablami zasilającymi kamerę oraz odkręcić jej obudowę od ,,klatki” w ramie. W moim przypadku, odkręcenia wymagają łącznie 4 śruby M2x4mm (po 2 na każdą stronę karbonowych ścian klatki):

Rozbieranie kamery FPV RUNCAM SWIFT 2

Teraz, gdy mamy już oddzieloną kamerę FPV od ramy drona – możemy przejść do rozebrania samej kamery. Potrzebny nam będzie niewielki śrubokręt krzyżakowy, by odkręcić 2 śrubki znajdujące się w tylnej części obudowy:

runcam swift 2 kamera fpv drona naprawa
RunCam Swift 2 i jej tylna ściana

Teraz musimy delikatnie oddzielić tylną ścianę od reszty obudowy. Najlepiej będzie złapać jedną ręką przedni korpus kamery, natomiast drugą delikatnie ciągnąć za wystający z tylnej ściany uchwyt z gwintem.

Tuż po otworzeniu powinniśmy ujrzeć taki widok:

RunCam Swift 2 - kamera FPV do drona jaka
Tuż po odkręceniu śrub i wyjęciu tylnej ściany obudowy RunCam Swift 2

I teraz część wymagająca ogromnej delikatności i precyzji!

Aby dostać się do sensora/matrycy kamery RunCam Swift 2, najlepiej będzie odkręcić również jej obiektyw. W tym przypadku jedną ręką złapmy za obudowę, a drugą powoli próbujmy wykręcić sam obiektyw – czyli kręcąc obiektywem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na początku wykręcenie obiektywu może być dosyć trudne poprzez blokujący pierścień na obiektywie. Możemy także najpierw wykręcić sam pierścień poprzez delikatne złapanie go kombinerkami i także kręcenie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Po odkręceniu obiektywu od obudowy powinniśmy mieć widok, jak poniżej:

Sensor camera FPV runcam swift 2
RunCam Swift 2 – widoczna matryca kamery FPV

Teraz pozostało nam wyjąć z obudowy płytę główną, na której znajduje się także matryca kamery. W przypadku RunCam Swift 2 najlepiej posłużyć się wykałaczką. Końcówką wykałaczki musimy ostrożnie i delikatnie dotknąć gołego miejsca (pozbawionego wszelkich elementów elektronicznych) na płycie głównej kamery i próbować ją wypchnąć z obudowy:

repair drone camera fpv runcam
Wyjmujemy płytę główną z sensorem kamery…

Uważajmy przy tym, by nie dopuścić do zarysowania powierzchni matrycy – zarysowań nie da się już naprawić, więc obraz z kamery ulegnie trwałemu pogorszeniu.

W skrajnych przypadkach – przy nieostrożnym obchodzeniu się z płytą kamery – możemy trwale i nieodwracalnie uszkodzić sensor/matrycę, bądź całą płytę główną.

Poniższe zdjęcia przedstawiają całkowicie rozebraną kamerę FPV: RunCam Swift 2:

rozebrana kamera fpv i jej naprawa
naprawa kamery fpv runcam swift 2caddx ratel foxeer predator

Czyszczenie matrycy i obiektywu kamery FPV na przykładzie RunCam Swift 2

Do wyczyszczenia matrycy potrzebne nam będą:

  • chusteczki higieniczne,
  • płyn do czyszczenia optyki, ew. płyn do mycia szyb,
  • opcjonalnie: patyczki higieniczne,
  • duża delikatność i cierpliwość.

Na chusteczkę higieniczną nanosimy niewielką ilość płynu do czyszczenia optyki/szyb i delikatnie czyścimy szkło matrycy. Starajmy się przy tym nie dotykać matrycy gołymi palcami. Każde dotknięcie matrycy gołym palcem spowoduje zatłuszczenie szkła matrycy i konieczność jej ponownego czyszczenia. Dobrze oczyszczona matryca powinna mienić się pod światłem podobnie, jak płyta CD. Dodatkowo jej powierzchnia powinna być pozbawiona jakichkolwiek śladów kurzu, odcisków palców, czy wyraźnych smug. Dopóki nie uzyskamy takiego efektu – musimy dalej powtarzać czynność czyszczenia:

czyszczenie matrycy kamery matryca aparat
Jeszcze tylko kilka ruchów i matryca będzie lśniła..! 😉

Tak prezentuje się matryca tuż po wyczyszczeniu:

kamera fpv matryca runcam swift 2
Wyczyszczona matryca kamery FPV RunCam Swift 2

Tak samo postępujemy z obiektywem kamery – czyli szkłami po jego obydwóch stronach. Efekt poniżej:

Pozostało jeszcze wyczyścić w środku (na zewnątrz także się przyda) obudowę kamery ze wszelkich drobinek kurzu i możemy złożyć kamerę. W przypadku RunCam Swift 2 pamiętajmy, by do tylnej części płyty głównej kamery zamontować niewielką gumę w postaci kwadratu. Jej zadaniem jest dociskanie płyty do obudowy, by ta nie przemieszczała się podczas latania modelem:

Kamera już prawie gotowa – jeszcze tylko dobrze ułożyć do

Pozostało więc skręcić obudowę kamery, przykręcić obiektyw i ustawić ostrość obrazu.

Ustawienie / korekcja ostrości obrazu kamery FPV

Ostatnią czynnością, jaką będziemy musieli wykonać to ustawienie ostrości obrazu kamery FPV. Ostrość możemy ustawić również wtedy, gdy kamera tuż po wyjęciu z pudełka nie zachwyca nas ilością detali w obrazie.

Czasami producenci kamer FPV ustawiają ostrość ,,na oko”, a czasami kompletnie losowo. W efekcie obraz z naszej kamery FPV może być niewyraźny, pozbawiony wszelkich detali w obrazie. W tym przypadku również możemy (oprócz zmiany ustawień parametrów kamery) spróbować dokonać korekty ostrości…

Korekcję ostrości najlepiej będzie nam wykonać z już zamontowaną i podłączoną kamerą w ramie drona. Metoda korekcji?

Bierzemy drona na łono natury i staramy się tak kręcić obiektywem, by obiekty (drzewa) w odległości ok 2-3m. od nas zawierały możliwie największą liczbę detali.

Proces korekcji ostrości obiektywu możecie zobaczyć na przykładzie poniższego filmu z udziałem kamery sportowej Xiaomi Yi 2K:

Po ustaleniu właściwej dla nas ostrości zabezpieczamy obiektyw plastikowym pierścieniem. Pierścień ma za zadanie zblokować obiektyw przed samoistnym wykręcaniem się z gwintu w obudowie.

Gotowe! 😉

Oprócz ustawienia ostrości obrazu, preferuję również zmianę ustawień fabrycznych RunCam Swift 2 na własne, opisane w artykule:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.