RUNCAM SWIFT 2 – lepsze ustawienia obrazu.

Kamera RunCam Swift 2 jest jedną z najpopularniejszych kamer fpv z matrycą CCD. I mimo już dalekiego czasu od jej premiery, nadal wykorzystywana jest w najnowszych budowlach wielowirnikowców – także gotowych wersjach BNF/PNP. Mając jednak na uwadze zastosowany tu sensor CCD – przy pierwszym kontakcie ze Swift2 możemy być rozczarowani jej obrazem. Rozczarowanie będzie występować najczęściej u osób korzystających wcześniej z kamer CMOS.
Dlaczego tak się dzieje i czym różni się matryca CCD od CMOS dowiesz się z tego wpisu. Dzięki wyposażeniu RunCam Swift 2 w układ OSD możemy jednak dokonać korekty obrazu, by był dla nas przyjemniejszy. Zobaczmy jak to uczynić…

Pierwsze wrażenia z RunCam Swift 2

W moim przypadku kupując gotowy model GEPRC Mark2 BNF (recenzję przeczytasz w tym wpisie) kamera RunCam Swift 2 została zamontowana na pokładzie drona już przez producenta.

GEPRC MARK2 RUNCAM SWIFT2
Model GEPRCRC MARK 2 BNF wraz z kamerą RunCam Swift 2

Mając już jeden model koptera z kamerą Eachine 1000TVL CCD (mimo nazwy CCD, właściwie jest to matryca CMOS), pierwsze spotkanie z obrazem oferowanym przez Swift 2 mnie troszkę rozczarowało.
Obraz z niej posiadał jasnoróżowe zabarwienie, co mi akurat nie przypadło do gustu. O ile w samym lataniu modelem to nie przeszkadza, to osobom, które chociaż trochę chciałyby się podelektować widokami z lotu ptaka – będzie znacznie ,,wadzić”. Dodatkowo barwy krajobrazu w dali były tak nienaturalne, że zamiast cieszyć się nową kamerką – zacząłem się zastanawiać, czy nie rozglądać się za jakąś CMOS.
O zgrozo podczas latania nie widziałem np. z dali siatki ogrodzeniowej, a jedynie jakieś ,,mazy” / zarysy czegoś czarnego z różowym zabarwieniem… Na szczęście kamerka przychodzi do nas z ustawieniami fabrycznymi, które możemy w każdej chwili zmienić.

Zmiana ustawień kamery RunCam Swift 2

Kamera przybywa do nas razem z pilotem i kablami, za pomocą których będziemy mogli dokonać zmian ustawień wyświetlanego obrazu.
W moim przypadku, by dostać się do gniazda OSD kamery musiałem najpierw zdemontować górny pokład ramy GepRC Mark2 i dopiero po tym mogłem podłączyć pilot.

RUNCAM SWIFT 2 OSD CONTROL PORT
Gniazdo do podłączenia pilota w kamerze RunCam Swift 2

Teraz pozostało podłączyć zasilanie do naszego koptera z kamerą i włączyć gogle/ekran FPV. Do ustawień kamery dostaniemy się wciskając krótko centralny przycisk pilota (przycisk ENTER).

RUNCAM SWIFT 2 wraz z podłączonym pilotem w GEPRC MARK 2 BNF


Obsługa pilota jest dość intuicyjna i prosta: przyciski góra/dół przewijają wybór ustawień do góry/dołu, zaś przyciski lewo/prawo zmieniają ustawienia na -/+. Klawisz środkowy służy do zatwierdzania, bądź przechodzenia do kolejnych ustawień oznaczonych znakiem ENTER.
Dokładne ustawienia na jakich obecnie latam oraz porównanie przed i po znajdziecie na poniższym filmie:

Główną różnicą, jaką od razu odczułem przy pierwszym locie z nowymi ustawieniami jest bardziej naturalny (względem odwzorowania barw) obraz z kamerki RunCam Swift 2.
Nie razi już różowym zabarwieniem kadru. Obraz jest również ciemniejszy względem oryginału, dzięki czemu nie męczy tak bardzo oczu – jak to było wcześniej.
Pozostała jeszcze kwestia detali oddalonych przedmiotów – cóż tutaj już nie ma tak spektakularnej różnicy. Przedmioty w dalszym kadrze są minimalnie lepiej dostrzegane i wyraziste, ale z naciskiem na MINIMALNIE, natomiast sam obraz wydaje się ,,gładszy” niż na oryginalnych ustawieniach.

Werdykt końcowy, czy warto zmieniać oryginalne ustawienia? Oczywiście, że warto, choć w tym przypadku nie powinniśmy oczekiwać jakości obrazu równej kamerom CMOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.