Tutorial mod odbiornik diversity 5.8 fpv gogle FPV eachine ev800 ev100 skyzone sky02x sky03o

Tutorial: Odbiornik diversity 5.8 i gogle FPV

Gogle FPV Eachine EV800 i odbiornik diversity FPV? A może masz inne gogle FPV (np. Eachine EV100), do których się przyzwyczaiłeś, ale nie posiadają odbiornika diversity? Przez to myślisz o kupnie nowych?

Spokojnie, nie spisuj jeszcze swoich gogli, czy ekranu FPV na zupełne straty. Niewielkim nakładem czasu i pieniędzy możesz sam wyposażyć swoje gogle w taki moduł. A ten poradnik to Tobie ułatwi! 😉

Gogle FPV – jeden odbiornik vs odbiornik diversity

Zanim przejdziemy do właściwego opisu modyfikacji naszych gogli – wytłumaczmy sobie najpierw, po co to całe zamieszanie z odbiornikami diversity FPV.

Pojedynczy odbiornik i gogle FPV

Najlepszym przykładem będą tutaj gogle Eachine EV800 (Link BG), które sam posiadam od bardzo długiego czasu:

gogle fpv eachine ev800 dvr mod

W zasadzie są to jedne z bardziej budżetowych, ale i udanych gogli FPV (jednak już wiekowych).
Ekran 5″ o rozdzielczości 800×480, wbudowana bateria 3.7V 2000mAH, bardzo dobrej jakości obraz i…

…nieco łyżki dziegciu – tylko jeden wbudowany odbiornik FPV 5.8GHz.

O ile do bliskich lotów taki zestaw w zupełności wystarczy, to już do ,,ganiatyki” po krzakach i innych przeszkodach po drodze – może okazać się za mało. Dlaczego?

Posiadając jeden odbiornik FPV, możemy zamontować do niego tylko jedną antenę odbiorczą. Jedna taka antena może okazać się niewystarczająca do pokrycia / odbioru fal z całego obszaru lotu modelu FPV. Podczas lotu model co chwilę będzie znajdował się w innej orientacji w stosunku do ułożenia anteny odbiorczej. A to z kolei utrudnia odebranie dobrego sygnału radiowego przez odbiornik…

W efekcie – im częściej i szybciej będziemy zmieniać tor lotu i orientację naszego modelu (czyli też anteny nadawczej) – tym więcej szumów oraz odbić sygnału będzie odbierać odbiornik FPV.

I tak powstaje efekt śniegu, który często widzimy w naszych ekranach, czy goglach FPV 😉

Oczywiście jest wiele metod i sposobów, jak sobie radzić, gdy do dyspozycji mamy tylko jeden odbiornik wideo FPV, jak np.:

 • latanie na duże wysokości przy dużych odległościach;
 • unikanie dużych skupisk drzew, krzewów, murów budynków i innych przeszkód;
 • używanie head trackera, który sam będzie kierował antenę odbiornika w stronę naszego modelu i umieszczonej na nim anteny nadawczej;
 • używanie dużych mocy nadawania w nadajniku modelu – jedno z gorszych rozwiązań (aspekty prawne i karne), chociaż znajduje zastosowanie u wielu osób;
 • itd.

Jednak, jeżeli jesteśmy pilotami modeli akrobacyjnych, to powyższe sposoby niewiele nam pomogą.

Jednym z przykładów takich modeli są, m.in:

dron wyścigowy dron fpv
GepRC Mark2 – przykład drona do lotów akrobacyjnych / freestyle

Jedna antena i odbiornik FPV okaże się tutaj za mało. Zamiast czytelnego obrazu, często będziemy oglądali śnieg z przebłyskami szczątków obrazu.

Na szczęście na ratunek przychodzi moduł diversity FPV.

Odbiornik diversity FPV i gogle FPV

Odbiornik diversity FPV to nic innego, jak moduł złożony z dwóch takich samych odbiorników FPV. Zazwyczaj takie odbiorniki zamontowane są na jednej płycie PCB, gdzie dodatkowo znajduje się mikroprocesor oraz układy pełniące rolę przełączników. Zasada działania takiego modułu jest dosyć prosta. Mikroprocesor cały czas porównuje jakość sygnału RSSI z obydwóch odbiorników i przełącza na bieżąco sygnał z tego, który aktualnie odbiera silniejszy sygnał.

Poniżej zamieszczam Wam zdjęcie przykładowego modułu diversity, którego sam używam:

odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV tutorial pro58

Takie rozwiązanie daje nam o wiele więcej możliwości doboru oraz ukierunkowania anten odbiorczych. W tym przypadku zamiast jednej anteny – możemy zamontować dwie (po jednej dla każdego z odbiorników). W dodatku w różnej orientacji i o zupełnie różnych typach, np.:

 • panelowa:
antenna FPV aomway 5.8GHz
 • i dookólna:
Antenna FPV pagoda 5.8GHz

Takie rozwiązanie umożliwia nam jednocześnie montaż anteny zbierającej sygnał z obszaru 360 stopni (ale o słabszej sile ,,zbierania fal”) oraz z obszaru np. 90 stopni (kierunkowej o znacznie większym ,,ściąganiu fal”).

Zatem w praktyce na module diversity FPV – powinniśmy móc polecieć modelem znacznie dalej i mieć o wiele lepszej jakości sygnał w terenie pełnym przeszkód. Jest to wręcz niezastąpione przy lotach dronami wyścigowymi i w freestyle, gdzie obszar przelotu stanowią zazwyczaj tory pełne przeszkód, murów i roślin.

W przypadku problemów z zasięgiem i odbioru sygnału wideo – może Ciebie również zainteresować artykuł:

Odbiornik diversity i gogle FPV – co kupić?

Ogromny wyboru wśród dostępnych modułów odbiorników diversity – może przyprawić nas nierzadko o ból głowy. Pocieszające jest to, że większość z nich oparta jest na modułach odbiorników RX5808 oraz bardzo zbliżonej reszcie komponentów. Zatem zarówno jakość odbieranego sygnału, jak i funkcje użytkowe będą bardzo zbliżone.

Jednak co kupić?

Poniżej przedstawiam Wam zestawienie 3 najpopularniejszych odbiorników diversity FPV 5.8GHz:

1. ImmersionRC RapidFIRE

Diversity FPV ImmersionRC RapidFIRE top 2020 fpv

Od dłuższego czasu zwycięzcą wśród odbiorników diversity FPV jest jednogłośnie ImmersionRC RapidFIRE (link BG) (link do producenta).

Tam, gdzie inne odbiorniki FPV przekazują na ekran już spore śnieżenie – RapidFIRE zazwyczaj przekazuje nadal dosyć czysty obraz. Świetnie sprawdzi się w lotach akrobacyjnych / freestyle, gdzie na trasie przelotu występuje sporo przeszkód (także dla sygnału). Jak do tej pory konkurencji jest ciężko dorównać temu modułowi diversity, ale… No właśnie, RapidFIRE to bardzo drogie rozwiązanie. Do tego jego użytkownicy często wspominają, że nie ze wszystkimi kamerami FPV współpracuje dosyć dobrze. Jeżeli nasza kamera FPV sama w sobie przekazuje dobry obraz FPV, to na Rapid Fire także uzyskamy dosyć ładny odbiór. Sprawa nieco się komplikuje przy kamerach, które nie rejestrują tak dobrego obrazu. Tutaj RapidFIRE może sprawić, że obraz będzie jeszcze bardziej nieczytelny i pozbawiony wielu szczegółów…

2. FuriousFPV TRUE-D

odbiornik Diversity FPV furiousFPV trude-d

FuriousFPV True-D (link BG) (link do producenta) wyglądem niewiele odbiega od wymienionego wcześniej modułu diversity ImmersionRC Rapid Fire. Jest jednak o połowę od niego tańszy, przez co, także znacznie częściej wybierany. Jest to bardzo dobry moduł odbiorników diversity, lecz niestety nieco ustępuje miejsca RapidFIRE. Jeśli jednak nie będzie nam przeszkadzać nieco więcej zakłóceń statycznych w obrazie – moduł jest godny polecenia zakupu.

3. Eachine PRO58

diversity Eachine PRO58 40CH 5.8G fpv FatShark

Eachine PRO58 (link BG) jest jednym z najtańszych i najdłużej występujących na rynku modułów diversity. Powstał na podstawie projektu Open Source, którego dokładny opis znajdziecie na stronie rcgroups.com (klik).\

Jego poprzednikiem był moduł diversity OpenPilot Pro5808, który później zaczęła produkować także firma Ge-FPV (link BG):

odbiornik diversity gogle fpv GE-FPV RX5808 Pro 5.8G 40CH True-D eachine fatshark skyzone

Jest to do tej pory jeden z najczęściej wybieranych odbiorników diversity przez osoby wkraczające w hobby FPV.

Powód? Cena zakupu Eachine PRO58 (ok 100zł) jest niewielka w stosunku do pozostałych konkurentów, a do tego oferuje dość dobry odbiór obrazu. Wielu użytkowników kupując Eachine PRO58 od razu wgrywa do niego alternatywne (niestety płatne) oprogramowanie o nazwie Achilles. Daje ono jeszcze więcej możliwości konfiguracji modułu diversity oraz znacznie poprawia jakość odbieranego sygnału vs oryginał.

Link do projektu Achilles: https://achillesfpv.eu/downloads/

Niestety do wgrania oprogramowania Achilles do Eachine Pro58 konieczny będzie jeszcze zakup: ST-LINK-era (link BG).

Alternatywą dla płatnego Achilles jest bezpłatne oprogramowanie o nazwie PirX – autorstwa naszego polskiego rodaka 😉

Montujemy zewnętrzny odbiornik diversity do gogli FPV

Pora na właściwą pracę przy naszych goglach FPV, czyli montaż zewnętrznego odbiornika FPV. Przed przystąpieniem do demontażu gogli najlepiej, byśmy przygotowali nasz odbiornik diversity.

Problemu nie będą mieć osoby, które posiadają gogle z już przygotowaną przez producenta wnęką na taki moduł:

Fatshark gogle fpv wnęka moduł diversity fpv module bay

W tym przypadku wystarczy włożyć wybrany przez nas moduł diversity do wnęki gogli, skonfigurować i gotowe.

Jednak nie wszyscy posiadają takie gogle.

Nadal duża liczba osób używa gogli ,,kubłów” pokroju:

 • Eachine EV800:
gogle fpv Eachine Ev800
 • lub Eachine EV100:
eachine ev100 diversity fpv

W tym przypadku odbiornik będziemy musieli jeszcze dodatkowo przygotować – dodając do niego kable:

 • GND,
 • +5V,
 • Video,
 • oraz ewentualnie Audio.

Dlaczego? Niestety gogle typu EV800, czy EV100 nie posiadają żadnej wnęki, czy też przygotowanego gniazda dla obsługi zewnętrznych modułów diversity.

Dlatego, dopiero tak przygotowany odbiornik diversity, będziemy mogli zacząć montować do naszych gogli FPV – co przedstawia dalsza cześć artykułu.

Demontaż gogli FPV

Zacznijmy od demontażu naszych gogli FPV.
Zazwyczaj w większości modeli gogli – obudowę trzyma kilka śrub, zatem aby dostać się jej wnętrza – musimy je odkręcić.

W moim przypadku (gogle Eachine EV800) – najpierw trzeba oddzielić cześć z ekranem LCD od tej, która zawiera soczewkę Fresnela:

eachine ev800 ev800d tobyrich tr1

A następnie wykręcić wszystkie śrubki trzymające plastikową obudowę – w goglach Eachine EV800 są to 4 śrubki:

eachine ev800 ev800d tobyrich tr1 teardown

Teraz musimy delikatnie otworzyć obudowę, by dostać się do elektroniki:

eachine ev800 ev800d tobyrich tr1 teardown 01

Pierwsze wrażenie budzić niepokój, czy damy sobie z tym radę.
Spokojnie – nie ma się czego bać. Wbrew pozorom operacja dodania zewnętrznego modułu diversity do gogli nie jest zbytnio skomplikowana 😉

W naszym przypadku – Eachine EV800 – musimy wyjąć z obudowy jednocześnie płytę główną wraz z ekranem LCD.

Jednak zanim to zrobimy – najpierw odłączmy gniazdo wbudowanej baterii od płyty głównej:

odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV tutorial 009

Teraz możemy przystąpić do demontażu ekranu LCD oraz płyty głównej z obudowy:

odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV tutorial 010

Bądźmy przy tym ostrożni – ekran z płytą główną połączony jest przy pomocy cienkiej i delikatnej taśmy z napylonymi obwodami:

odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV tutorial 012

Wszelkie uszkodzenie taśmy może doprowadzić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia ekranu LCD. Dlatego na czas naszej modyfikacji najlepiej będzie, jak całkowicie odłączymy taśmę ekranu LCD od płyty głównej:

odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV tutorial 013

Odbiornik diversity i gogle FPV – montaż

Ok, przed nami najważniejsza część – czyli jak podłączyć odbiornik diversity do wyprowadzeń w płycie głównej naszych gogli FPV.

W większości przypadków możemy zrobić to na dwa sposoby:

 1. Całkowicie wylutować z płyty głównej obecny odbiornik i w jego wyprowadzenia podłączyć odbiornik diversity i ewentualnie nagrywarkę DVR.
 2. Jeżeli nie czujemy się na siłach i chcemy to zrobić szybko – wyprowadzenia odbiornika diversity wlutować do gniazda AV-IN (o ile nasze gogle je posiadają).

Ja jednak zalecam skorzystanie ze sposobu nr 1.

Potrwa to nieco dłużej, ale w ten sposób nieco zmniejszymy wagę gogli oraz będziemy mogli bez przeszkód zainstalować zewnętrzną nagrywarkę DVR (jeżeli gogle jej nie mają).

Przyjrzyjmy się zatem poniższemu elementowi na płycie głównej:

odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV tutorial rx5808

Jest to odbiornik RX5808, który będziemy musieli całkowicie wylutować, czyli zdemontować z płyty głównej.

Jest to najbardziej problematyczne zadanie z całości, przy którym być może zejdzie nam najdłużej.

Pomocna okaże się tutaj nie tylko lutownica, ale także taśma z miedzianej plecionki oraz topnik (kalafonia, bądź FLUX).

Najpierw posmarujmy topnikiem wszystkie wyprowadzenia wychodzące z odbiornika RX5808. Następnie powoli i stopniowo usuwajmy cynę z pól lutowniczych przy pomocy lutownicy i taśmy z miedzianej plecionki.

Gdy plecionka już nie będzie chciała przyjmować cyny – przygotujmy wąskie narzędzie (np. scyzoryk, czy nóż) i delikatnie spróbujmy podważyć od spodu odbiornik. Oczywiście musimy jednocześnie cały czas ogrzewać lutownicą wszystkie pola lutownicze wokół odbiornika:

Eachine ev800 main board

Róbmy to powoli i ostrożnie – efekt końcowy powinien być następujący:

Eachine ev800 main board rx5808

Przyjrzyjmy się wyprowadzeniom wylutowanego odbiornika RX5850:

RX5808 fpv receiver

Dla nas szczególne znaczenie mają wyprowadzenia o oznaczeniach:

 • GND – masa,
 • +5V – zasilanie +5V,
 • Video – wyjście sygnału wideo z odbiornika,
 • A6.5M – wyjście sygnału audio z odbiornika.

Pozostało nam w miejsce opisanych wyprowadzeń wlutować się nowym odbiornikiem / modułem diversity:

diversity FPV gogle eachine ev800

W te same wyprowadzenia możemy podłączyć także kable od zewnętrznej nagrywarki DVR.

Zanim jednak to zrobimy – zalecam wywiercić otwór w obudowie gogli, przez który będziemy mogli przełożyć wszystkie kable wychodzące z odbiornika diversity i nagrywarki DVR. Jeżeli nie chcemy psuć naszej obudowy poprzez wiercenie otworu – możemy wyłamać z obudowy plastikowy kapturek któregoś z nieużywanych przycisków. W tym przypadku – o wiele szybciej naprawimy wyłamany kapturek, gdybyśmy chcieli zrezygnować z diversity, niż w przypadku wywierconego otworu.

Efekt końcowy powinien być podobny do poniższego:

odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV tutorial 024

Teraz możemy podłączyć na chwilę baterię zasilającą gogle i sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo:

Eachine ev800 ev100 diversity fpv 5.8 ghz

Jeżeli tak – gratuluję – pozostało nam złożyć gogle w odwrotnej kolejności do demontażu! 😉

eachine ev800 diversity fpv mod ev800d

Montaż odbiornika diversity do obudowy gogli FPV

Pozostaje jeszcze pytanie: jak przymocować moduł diversity do naszych gogli FPV? Cóż… W moim przypadku zakupiony odbiornik diversity otrzymałem razem z obudową. Dzięki temu miałem bardzo ułatwione zadanie. Wystarczyło dodać piankę z przyklejoną taśmą dwustronną do górnej części gogli i na niej zamontować diversity:

eachine ev800 odbiornik diversity 5.8GHz gogle FPV

Jednak nie każdy moduł diversity da się tak zamontować. W przypadku typowych modułów montowanych do gogli, np FatShark:

pomocny może okazać się klej na gorąco i nasza własna wyobraźnia.

10 myśli o “Tutorial: Odbiornik diversity 5.8 i gogle FPV”

 1. Witam gorąco, mam jedno pytanie.Czy można dolutować odbiornik diversity jako drugi odbiornik?
  Byłyby w tedy jakieś zakłócenia, nakładanie się obrazu?

  1. Witaj!
   Wiele zależy od posiadanych przez Ciebie gogli, czy też monitora FPV.
   Jeżeli pytasz o gogle EV800 – teoretycznie można mieć dwa odbiorniki:
   1. Oryginalny w goglach,
   2. Diversity, który byłby podłączony do wejścia AV IN w goglach.
   Jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad – o wiele większa waga gogli + plątanina kabli, a do tego konieczność montażu dodatkowej przetwornicy zasilającej moduł diversity. Wbudowany w EV800 moduł zasilający, ledwie wystarcza na prawidłową pracę wbudowanego odbiornika.
   Natomiast, jeżeli myślisz o podobnym rozwiązaniu, co Remek (komentarz niżej), to szczerze odradzam.

   1. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale oryginalny obiornik będzie ważył ~10g, a gdyby wykorzystać AV IN i dołączony do googli kabelek – ilość przeróbek wewnątrz googli bardzo się zmniejsza – bo trzeba tylko zorganizować sobie zasilanie.
    Trzebaby sprawdzić czy wbudowany moduł jest zasilany nawet przy wyborze AV IN (jeśli tak – tracimy 170mA – i tu widzę największy problem).

    1. Odbiorniki wideo można również podłączyć bezpośrednio do gniazda AV-IN, bez usuwania oryginalnego odbiornika w goglach. I tak – takie rozwiązanie będzie działało, ale jak napisałeś – wbudowany odbiornik cały czas będzie pobierał prąd. Nawet podczas odbioru obrazu z wejścia AV-IN. Testowałem i taką możliwość, dlatego postanowiłem na stałe wylutować oryginalny odbiornik znajdujący się w EV800.

 2. Czy w echaine ev100 trzeba zrobić dokładnie to samo, czyli wywalić istniejący odbiornik i wstawić odbiornik diversity? Czy jest tam jakaś różnica? Pytam, ponieważ na niektórych poradnikach do ev100 robią to inaczej.

 3. Witam serdecznie,moje pytanie jest takie, (bo w obecnym czasie trudno zakupić ten prosty diversity)
  czy wlutowanie drugiego pojedynczego na drugą antenkę ma sens i czy to jest możliwe??
  Czyli chodzi mi o dolutowanie do istniejącego drugiego takiego samego i wyprowadzenie z niego np,panelowej

  1. Witaj!
   Niestety z przyczyn technicznych takie rozwiązanie zamiast pomóc, tylko pogorszy odbiór obrazu.
   Jeżeli mówimy o goglach EachineEV800 – tutaj pozostaje jedynie montaż osobnego odbiornika i to tylko diversity. Dlaczego? Wbudowany, oryginalny odbiornik EV800 sam w sobie jest dość dobry i całkiem dobrze radzi sobie z odbiorem nawet dość słabego i zdegradowanego sygnału wideo. Natomiast dodanie drugiego odbiornika wideo obok oryginalnego – i to bez żadnego układu przełączającego sygnał wideo (na podstawie mocy sygnału, jaką odbiera dany odbiornik) mogłoby doprowadzić do zakłóceń i nakładania się dwóch obrazów jednocześnie! Czasami, w tańszych goglach (również marki Eachine) stosowano system dwóch anten odbiorczych dla jednego odbiornika. Jednak jest to oszukane diversity i w praktyce działa porównywalnie do zestawu z jedną anteną, a czasami nawet gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.