FLYSKY FS-I6 Antenna mod

Wymiana anteny 2.4GHz w FLYSKY FS-I6

Aparatura FLYSKY FS-I6 w swoim wnętrzu skrywa dwie anteny nadawcze 2.4 GHz, ustawione pod kątem 90 stopni względem siebie. Takie rozwiązanie pozwala na równe pokrycie sygnałem obszaru sterowania zarówno w pionie, jak i poziomie. Nie możemy jednak tutaj zmienić kierunku promieniowania anten – stanowią integralną część obudowy.
Zatem nie mamy żadnego wpływu na kierunek promieniowania fal z nadajnika, co często może jednak skutkować niezadowalającymi wynikami zasięgu FS-I6. Lekarstwem na tą dolegliwość jest zastąpienie jednej z anten FS-I6 na antenę ,,bacik” 2.4GHz o zysku 3, bądź 5dBi.
(Pełna recenzja aparatury FLYSKY FS-I6 znajduje się (tutaj))

Aparatura FLYSKY FS-I6

Narzędzia

Do zmiany anteny w nadajniku FS-I6 będą nam potrzebne:
– kabel/ przedłużka RP-SMA Female to U.FL IPX 1.13 o długości 20cm
Do kupienia w: BANGGOOD , lub każdym innym sklepie w Polsce
– antena 2.4GHz z gniazdem RP-SMA o zysku 3dbi / 5 dBi / 7dBi
Do kupienia w: BANGGOOD, lub każdym innym sklepie w Polsce
– uniwersalna płytka PCB
– klej na gorąco
– linijka i/lub suwmiarka
– śrubokręt krzyżakowy
– pęseta precyzyjna

Zaczynamy

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać to oczywiście wyjęcie baterii/akumulatorków z aparatury (ochroni to nas m. in. przed przypadkowym zwarciem wewnątrz obwodu).

Następnie odkręcamy 4 śrubki śrubokrętem krzyżakowym (zaznaczone czerwonymi okręgami).

Teraz powoli i delikatnie oddzielamy od siebie pokrywę górną i dolną aparatury. Widok jej wnętrza poniżej:

FLYSKY FS-I6 antenna mod

Przyjrzyjmy się antenie głównej w aparaturze (czerwony prostokąt).

Musimy ją wyjąc z obudowy oraz wypiąć z gniazda U.FL IPX 1.13:

Po wyjęciu oryginalnej anteny możemy zmierzyć wymiary jej obudowy:

Wysokość zaczepu obudowy anteny: 12 mm
Szerokość zaczepu obudowy anteny: 23 mm
Grubość zaczepu obudowy anteny: 3 mm

Oraz długość jej kabla antenowego:

Długość kabla antenowego: 105 mm

Teraz pozostało nam zrobić mocowanie dla gniazda antenowego, które zastąpi oryginalną antenę. Do tego celu możemy wykorzystać kawałek uniwersalnej płyty PCB, bądź klej na gorąco. Ja posłużyłem się płytką uniwersalną, dociętą do wymiarów uchwytu oryginalnej anteny.

Porównanie oryginalnej anteny do naszego gniazda z uchwytem zastępczym widać poniżej:

Jeżeli nie posiadamy żadnego materiału do wykonania uchwytu na gniazdo antenowe – możemy umieścić część gniazda antenowego w obudowie aparatury i zalać klejem na gorąco.

Teraz musimy umieścić końcówkę gniazda antenowego w miejsce oryginalnej anteny, poprowadzić przewód antenowy wewnątrz obudowy i podłączyć drugą końcówkę do gniazda U.FL IPX na płycie PCB aparatury.

Ostatnim krokiem będzie złożenie obudowy i skręcenie jej na wcześniej wykręcone śrubki.

Musimy jeszcze przykręcić antenę 2.4GHz do gniazda przed włączeniem aparatury:

FS-I6 antena 2.4GHz 3dBi


Od teraz możemy cieszyć się możliwością ustawienia kierunku emitowania fal z naszej nowej anteny oraz montażu anten 2.4GHz o różnym stopniu zysku energetycznego.

Powyższa modyfikacja pozwoli nam także w przyszłości na zamontowanie wzmacniacza sygnału, co również w przyszłości pojawi się na bogu.


6 myśli o “Wymiana anteny 2.4GHz w FLYSKY FS-I6”

 1. Cześć, nie doczytałem komentarzy i poleconej anteny 6-7dBi, i kupiłem 5dBi. Myślisz, że do łódki na otwartym akwenie będzie ok? Czy wymienić na tą którą polecasz? Ps. Teoretycznie jakie dodatkowy zasięg powinienem zostać. Z góry dzięki za info

  1. Witaj, im większy zysk energetyczny anteny, tym bardziej wzrasta jej kierunkowość. Na otwarty akwen 5dBi powinna być wystarczająca, 1, czy 2 dodatkowe dBi nie polepszą zasięgu aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Aby np. podwoić zasięg, musimy wzmocnić moc sygnału 4-krotnie. Zakładając, że aparatura FLYSKY FS-I6 posiada 2 wbudowane anteny 2dBi – w Twoim przypadku (przy 5dBi) zasięg powinien zwiększyć się o połowę. Jednak na zasięg wpływają też inne czynniki, jak wilgotność powietrza, wiatr, sąsiedztwo innych urządzeń radiowych, itp. 😉

  1. Wiele zależy od tego, czy chcesz zwiększyć zasięg sterowania tylko w danym kierunku, czy pokryć jak największą powierzchnię terenu…
   Im większe wzmocnienie anteny w dBi, tym bardziej rośnie kierunkowość wypromieniowanych fal. Nie napisałeś, jakie już posiadasz anteny oraz na jaką częstotliwość, dlatego nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Dla anten o polaryzacji liniowej (popularne ,,baciki”) na częstotliwość 2.4 GHz zalecałbym nie przekraczanie wartości 9dBi. Tutaj w miarę optymalne wzmocnienie to wg mnie 6-7dBi.

 2. na samym końcu zjadłeś literke 😉 a tak serio to wielkie dzięki za ten materiał ! piwo !
  skusze sie na modyfikacje mojej fsi6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.