Xiaomi Yi vs SJCAM SJ5000X Elite

Xiaomi YI vs SJCAM SJ5000X Elite – porównanie

Kamery Xiaomi YI 2k oraz SJCAM SJ5000X ELITE goszczą na rynku już od dobrych trzech lat (rok prod. 2016). Mimo upływu czasu oraz dużej konkurencji wśród kamer sportowych, nadal obie są często wykorzystywane przez sportowców oraz grono modelarzy RC. W tym także pilotów quadcopterów wyścigowych i freestyle.
Szczegółową budowę quadcopterów poznasz czytając wpis:
budowa pierwszego drona.
W tym wpisie przedstawię Wam podstawowe różnice, podobieństwa oraz oferowaną jakość nagranego materiału z obydwóch kamer sportowych. Dodatkowo pokażę, jak dokonać korekty niewłaściwie zamontowanej soczewki obiektywu (rozmazany/niewyraźny obraz z nagrań) oraz jej wymiany.

Popularne kamery sportowe na rok 2016

W chwili, gdy zaczynałem przygodę z lotami quadcopterem klasy 250 (rok 2016) rynek kamer sportowych dopiero rozkwitał. Wybór wśród dostępnych wtedy modeli nie był za duży. Okrzykniętym liderem w tej branży została firma GoPro ze swoim modelem GoPro Hero. Jego jakość oferowanego obrazu oczywiście była stosunkowo dobra, lecz musieliśmy zapłacić za to niemałą cenę ~1000 zł.

Na szczęście na ratunek przyszli inni producenci, którzy podobną jakość nagrań oferowali za znacznie mniejsze pieniądze. Mowa oczywiście o producentach: SJCAM, EKEN, XIAOMI, GITUP, itd…
Zatem pod koniec 2016 r. mieliśmy do wyboru nie tylko GoPro Hero, ale także inne modele kamer sportowych, nagrywających wideo w przyzwoitej jakości:

 • SJCAM SJ5000X Elie;
 • Eken H9;
 • Xiaomi Yi;
 • GitUp Git 2;
 • itd.

Dla modeli RC również zaczęły się pojawiać nowe rozwiązania nagrań wideo:

 • RunCam 2 HD;
 • Mobius HD;
 • Foxeer Legend 1;
 • itd.

Dzisiaj rynek kamer sportowych wydaje się być już dość nasyconym.
Mamy ogromną ilość dostępnych modeli nagrywających w rozdzielczości 4K, wyposażonych w GPS, Ekran LCD, itp. Jednak te wszystkie dodatki są okupione wysoką ceną zakupu urządzenia. W przypadku modeli RC musimy się również liczyć z możliwością trwałego uszkodzenia kamery podczas jej eksploatacji. Dlatego nie polecam zakupu zbyt drogiego urządzenia nagrywającego. W tym przypadku wystarczy, by dodatkowa kamera w modelu nagrywała bardzo dobry obraz w jakości Full HD 60 FPS ~25Mb/s. Takie wymagania spełniają m.in. wymienione w temacie Xiaomi YI oraz SJCAM SJ5000X Elite.

SJCAM SJ5000X Elite

SJCAM SJ5000X ELITE
SJCAM SJ5000X ELITE z wyjętą baterią i wykręconą soczewką obiektywu

Kamera SJCAM SJ5000X Elite, mimo pojawienia się na rynku już w 2016r. nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Wybierają ją nie tylko sportowcy i kierowcy wszelkich pojazdów. Uznanie znajduje także u modelarzy RC. Jaki jest tego powód?

kamera sportowa SJCAM SJ5000X ELITE w wodoszczelnej obudowie
SJCAM SJ5000X ELITE w wodoszczelnej obudowie

Specyfikacja techniczna i wyposażenie SJ5000X Elite

SJ5000X Elite wyposażona jest m.in. w:

 • możliwość nagrywania obrazu do 4K 24FPS / Full HD 60FPS;
 • matrycę 12mpx Sony IMX078;
 • procesor NOVATEK 96660;
 • ekran LCD o przekątnej 2 cali;
 • żyroskop;
 • mikrofon i głośnik;
 • wyjście TV out przez USB oraz HDMI;
 • funkcję wyboru kąta widzenia soczewki obiektywu;
 • WiFi oraz zmianę ustawień z poziomu urządzeń Android;
 • itd.

Wszystkie powyższe opcje zawarte są w ramach urządzenia o wadze 70 gramów (łącznie z baterią):

SJCAM SJ5000X ELITE weight
Waga SJCAM SJ5000X ELITE

Oraz wymiarach:

SJCAM SJ5000X ELITE - wysokosc
SJCAM SJ5000X ELITE – wysokość 42mm
SJCAM SJ5000X ELITE - szerokosc
SJCAM SJ5000X ELITE – szerokość 61mm
SJCAM SJ5000X ELITE - grubosc
SJCAM SJ5000X ELITE – grubość 25mm

Na powyższych zdjęciach widać również wszystkie przyciski, w jakie została wyposażona kamera sportowa od SJCAM. Z przodu znajduje się przycisk odpowiedzialny za włączanie/ wyłączanie urządzenia oraz zmianę trybów pracy. Na górze odpowiada za włączanie/wyłączenie nagrywania, robienie zdjęć oraz zatwierdzanie ustawień. Na jednej z bocznych ścian znajdziemy natomiast 3 przyciski, przy czym:
-jeden odpowiedzialny za wł/wył WiFi;
-dwa pozostałe służą do nawigacji po menu urządzenia oraz ustawień.
Na drugim boku znajdują się gniazda micro USB, HDMI oraz slot kart pamięci MicroSD.

Wyświetlacz LCD został umieszczony w tylnej części urządzenia:

SJCAM SJ500X Elite LCD
Tył SJCAM SJ500X Elite

W zestawie z kamerą otrzymujemy dużą ilość akcesoriów:

SJCAM SJ5000X ELITE - zawartosc pudelka
SJCAM SJ5000X ELITE – zawartość opakowania (niekompletna)

Nie powinniśmy zatem mieć zbytniego problemu z montażem urządzenia w samochodzie/na rowerze/kasku, czy dłoni.
Zestaw zawiera także obudowę wodoszczelną do maks 30m pod wodą oraz dwa typy zamknięcia/drzwiczek do niej. Jedna zabezpiecza w pełni kamerę przed wodą, zaś druga posiada po bokach wypustki i chroni jedynie przed zachlapaniem:

obudowa wodoszczelna SJCAM SJ5000X ELITE
Waga obudowy wodoszczelnej SJCAM SJ5000X ELITE

W moim przypadku kilku rzeczy brakuje, ponieważ urządzenie zakupiłem od prywatnej osoby i do tego po zalaniu.

Wrażenia z użytkowania kamery dla ,,Elit”

W prawdzie SJ5000X Elite służyła mi od dnia zakupu tylko kilka miesięcy, to jednak wystarczającą ilość czasu, by się o niej wypowiedzieć.

Zarówno nagrane filmy, jak i zdjęcia zrobione z Elite wg mnie nie budzą większych zastrzeżeń. Obraz na nich jest wyraźny, z dużą liczbą detali. Oczywiście mówimy o ujęciach wykonanych w dzień. Wieczorem kamera nie radzi sobie za dobrze w ciemniejszych pomieszczeniach, chociaż nadal sprawdzi się w roli wideorejestratora. Przy nagrywaniu w niewielkim odstępie od przedmiotu Elite nie nagrywa już tak dobrze. Potrzebne jest tutaj zachowanie większego odstępu. Na szczęście na ekranie mamy bieżący podgląd nagrywanej scenerii, zatem od razu będziemy widzieli efekt nagrania.
W przypadku nagrywania ujęć z powietrza – SJCAM SJ5000X Elite sprawdza się natomiast znakomicie, co widać poniżej:

Na uwagę zasługuje również fakt wyposażenia kamery w żyroskop. Dzięki niemu możemy zniwelować efekt jello powstały wskutek wibracji m.in. od pracy silników.

Producent przez te kilkanaście miesięcy wypuścił kilka wersji oprogramowania układowego do Elite… Jedne zmieniały korekcję obrazu, inne czułość mikrofonu. Cóż… Mikrofon w tym urządzeniu stanowczo wymagał poprawy. W moim przypadku nagrywał cicho dodatkowo zniekształcając nagrywany głos.

Łyżkę dziegciu dodaje również sposób otwierania klapki od baterii oraz samej obudowy wodoszczelnej.

SJCAM SJ5000X Elite battery bay
Spód SJCAM SJ5000X Elite wraz z klapką od komory baterii

Na początku możemy przez nie stracić niejeden paznokieć. Otwierają się naprawdę ciężko. Patrząc na stronę producenta SJCAM, kamera przeszła niewielki lifting w wyglądzie. Może trudne do otworzenia zatrzaski zostały w jakiś sposób także naprawione…?

Widok z góry na obudowę wodoszczelną i jej system otwierania – SJCAM SJ5000X ELITE

Na początku 2017 roku za top urządzenie musieliśmy zapłacić ~ 800zł, natomiast dziś ok. 450 zł. Czy mógłbym polecić jej zakup?
Mimo pewnych bolączek odpowiedziałbym ,,TAK”, lecz zastanowiłbym się nad jej konkurentem. Mianowicie GitUP Git2.

Kamera sportowa Xiaomi YI

Xiaomi Yi Z25L
Kamera sportowa Xiaomi Yi w wersji International Black

Xiaomi Yi do dzisiaj jest bardzo popularną kamerą. Miała konkurować m.in. z GoPro Hero 3/4, SJCAM SJ5000+ oraz Ekenem H9. Specyfikacja techniczna kamery brzmi obiecująco:

 • Matryca 16Mpx Sony;
 • Soczewka 2.8 o kącie widzenia 155 stopni;
 • Nagrania wideo max 2k/30FPS, Full HD 60 FPS;
 • WiFi;
 • itd.

Co od razu rzuca się nam w oczy? Brak wbudowanego wyświetlacza LCD:

Xiaomi Yi bateria
Tył Xiaomi Yi wraz widoczną baterią w środku

W miejsce wyświetlacza LCD producent kamery umieścił wnękę na baterię zasilającą urządzenie oraz gniazda (z obsługą TV OUT) USB, HDMI i kart pamięci MicroSD. Znajdziemy tutaj także w lewym górnym rogu czerwoną diodę LED informującą o trybie pracy Yi. Na górze urządzenia oraz pod spodem także umieszczono po jednej takiej diodzie.
W odróżnieniu od innych kamer sportowych – Xiaomi Yi posiada dodatkowo w dolnej części standardowy gwint do montażu na statywach.
W odróżnieniu od SJCAM SJ5000X Elite, tutaj znajdziemy tylko trzy przyciski funkcyjne:

 1. Na przodzie urządzenia – odpowiada za włączanie/wyłączanie oraz zmianę trybów pracy;
 2. W górnej części – rozpoczyna/kończy nagrywanie oraz w trybie foto robi zdjęcie;
 3. Zlokalizowany w jednym z boków włącza/wyłącza WiFi ew. służy do parowania z pilotem Bluetooth – o czym informuje niebieska dioda obok przycisku.

Wymiary Xiaomi Yi:

Xiaomi Yi - szerokosc
Xiaomi Yi – szerokość 61mm
Xiaomi Yi - wysokosc
Xiaomi Yi – wysokość 42mm
Xiaomi Yi - grubosc
Xiaomi Yi – grubość 21mm
Xiaomi Yi weight
Waga Xiaomi Yi

Jak widać urządzenie jest cięższe od SJCAM SJ5000X Elite, mimo braku wyświetlacza.

Różnice w wersjach

Na przestrzeni kilkunastu miesięcy pojawiło się kilka różnych wersji Yi: Z22/Z23/Z25/Z26, do tego z dopiskiem L, bądź jego braku. Różnice między wersjami były jednak niewielkie:
inne miejsce mikrofonu, anteny WiFi, czy rodzaj soczewki.
Dodatkowa litera L w nazwie oznacza wersję International kamery. Odznacza się brakiem filtra IR w soczewce obiektywu oraz pojemniejszą baterią (często Sony). Do tego klapka od baterii najczęściej posiada metalową blaszkę odprowadzającą ciepło z baterii.
W przypadku braku litery L – wersja na rynek chiński, zazwyczaj z filtrem IR w soczewce oraz inną baterią (nieznanego producenta).

Wrażenia użytkowe

Wszelkiej zmiany ustawień kamery dokonamy jedynie przez WiFi i urządzenie z Androidem.
Tutaj też jest kapryśnie – aplikacja od Xiaomi uruchamia się dopiero poprawnie od androida 5.0 i wyżej. Często przy tym nie chcąc się połączyć z nasza kamerą. Czasami trzeba ponownie uruchomić smartfon i kamerę, by wszystko wróciło do normy.
Pomyślną zmianę ustawień, czy trybów sygnalizuje krótkie pikanie z wbudowanego brzęczyka. Natomiast wbudowane diody RGB LED na panelu przednim informują nas o trybie pracy kamery. Dodatkowo producent umieścił po jednej, czerwnej diodzie LED na górze i spodzie obudowy. Bok obudowy zawiera niebieską diodę statusu WiFi oraz włącznik WiFi.
W moim przypadku – zakupiona Xiaomi Yi w Polsce przybyła w wersji Z25L, czyli w wersji International. Wraz z nią otrzymałem:

Xiaomi Yi Z25L box
Zawartość opakowania Xiaomi Yi Z25L

Skromnie w porównaniu do Elite… Nie ma jednak czemu się dziwić. Yi kosztuje o połowę mniej od wymienionego konkurenta, zatem z czegoś ta cena także wynika.

By w pełni korzystać z Xiaomi Yi na rowerze/motorze, czy samochodzie będziemy zmuszeniu do oddzielnego zakupu potrzebnych uchwytów.

Na szczęście tutaj obudowa wodoszczelna nie sprawia problemów z jej otwieraniem, czy zamykaniem.

Xiaomi Yi obudowa wodoszczelna
Waga obudowy wodoszczelnej Xiaomi Yi

Klapka komory na baterię również nie sprawia żadnych problemów. Znaczący plus względem konkurenta Elite.

Szybko postanowiłem wypróbować kamerę Xiaomi Yi w akcji, co widać na poniższym materiale wideo:

Pierwsze, co mi się nasunęło: o rany… gdzie ta jakość, którą oferowała SJCAM Elite? Niestety, mimo 16 megapikselowej matrycy Sony, Kamera znacznie odbiega jakością nagrania i ustępuje miejsca SJACAM SJ5000X Elite. Przedmioty znajdujące się w dalszym planie są bardzo rozmazane, natomiast cały obraz wydaje się być ,,wypranym”, pozbawionym kontrastu. Minimalnym pocieszeniem jest fakt nagrywania dźwięku przyzwoitej jakości.

Bolączki Xiaomi Yi

Xiaomi Yi Z25L black
Xiaomi Yi Z25L

Przeszukując dziesiątki stron dotyczących kamer Xiaomi Yi natrafiłem na dużą ilość klientów niezadowolonych z jakości nagrań. Skąd zatem porównania tej kamery do GoPro Hero 3/4, czy SJCAM SJ5000X Elite?
Po części dzięki użytkownikowi jednego z zagranicznych forum: Waffle. Opracował on skrypty podwyższające szybkość zapisu (bitrate) materiałów nawet do 35 Mb/s oraz zmieniające domyślne ustawienia kolorów. W ten sposób Yi zbliżyły się w znaczny sposób do droższych konkurentów. Na nic jednak nam nie przydadzą się skrypty, jeżeli mamy źle ustawioną ostrość obrazu. Z tą przypadłością wyszło z fabryki Xiaomi większość kamer Yi, niezależnie od wersji.
Korekcji musimy dokonać ręcznie. Jak to zrobić dowiesz się z artykułu: Korekcja ostrości i wymiana obiektywu kamer.

Pozostaje pytanie, czy nadal warto zakupić powyższą kamerę sportową? Aktualnie, za nową zapłacimy nieco ponad 220zł, zaś za używaną nawet 150zł. Jeżeli patrzymy na stosunek cena/jakość, to jest bardzo dobrze. Natomiast jeżeli bardzo zależy nam na dobrej jakości nagrania – powinniśmy dokładnie rozważyć jej zakup. Dopiero ręczna regulacja soczewki w obiektywie oraz skrypty wyższego bitrate nagrań zbliżają Xiaomi Yi do GoPro Hero 4. Zatem, jeżeli nie boimy się eksperymentować – może to być dla nas bardzo dobra i tania opcja. W przeciwnym wypadku, skłaniałbym się ku innej kamerze, choćby SCAM SJ5000X Elite, czy GitUP Git2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.